› zapowiedzi |
ponad rok temu
7.12.2012 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 5 / 80% |
A A A |
W najbliższą sobotę w Galerii EL od godz. 18.00 odbędzie się uroczyste podsumowanie całorocznego projektu „Przebudzenie – przed końcem świata”, którego realizacji w tym roku podjęła się Galeria. Projekt jest kontynuacją „Przebudzenia”, organizowanego w latach 2008-2010 w Świeciu.
Zasadniczą ideą projektu jest budzenie, kształtowanie i rozwijanie świadomości i społecznej aktywności mieszkańców poprzez ingerencję artystów sztuk wizualnych w przestrzeń historyczną, publiczną, społeczną i mentalną danego miasta. Zaproszeni do projektu artyści urzeczywistniają swoje najnowsze, nowatorskie pomysły w kontekście miasta i zastanej społeczności.
Edycja elbląska założyła realizację pięciu nowatorskich pomysłów znanych artystów w kontekście Elbląga, których wspólną inspiracją był i jest wieszczony w 2012r. koniec świata. Najnowsze pomysły w kontekście „nadchodzącej zagłady” kolejno urzeczywistnili: Łukasz Jastrubczak („Zakazana Planeta”), Marta Deskur („Telenowela”), Artur Malewski „People get ready”) oraz Adriana RonżewskaKotyńska („Audiomurale”). Ostatni etap „Przebudzenia” – pomysł Karoliny Breguły („Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego”) jest jeszcze w fazie realizacji.
PRZYPOMNIJMY POKRÓTCE CO BYŁO...
ŁUKASZ JASTRUBCZAK w swoim pomyśle zrealizował m.in. zagadkową formę/rzeźbę „teleskopu” i nieodkrytą przez mieszkańców inną „rzeźbę”. Dwie nietrwałe realizacje rzeźbiarsko-przestrzenne artysta pozostawił w mieście aż do samoistnego zniszczenia: jedna z nich – „teleskop” została zdewastowana w Parku Kajki w przeciągu paru dni, druga – nie została dostrzeżona w ogóle.
MARTA DESKUR zrealizowała część swojego pomysłu „Telenowela”: podczas bezpośrednich spotkań i rozmów z elblążanami spisała ich opowieści, historie, anegdoty; zainteresowani mieszkańcy wysyłali do niej drogą e-mailową swoje propozycje i pomysły na odcinki „telenoweli”. Na początku sierpnia 2012r. artystka przeprowadziła 2-dniowy casting, podczas którego rozmawiała z osobami chętnymi do wzięcia udziału w „telenoweli”.
ARTUR MALEWSKI stworzył remake wideoklipu utworu Roda Stewart`a i Jaffa Beck`a pt. „People get ready”. W dwie główne postacie wideoklipu wcielił się on i Roman Kostrzewski, wokalista znanego zespołu KAT, plenerem zdjęciowym był Elbląg, statystami w wideoklipie byli mieszkańcy Elbląga.
ADRIANA RONŻEWSKA-KOTYŃSKA zrealizowała tzw. audiomurale („dźwiękowe graffiti”), gdzie na jego abstrakcyjny układ (projekt murale) złożyły się wypowiedzi lokatorów oraz innych mieszkańców elbląskiego Starego Miasta, przedstawione w formie spektrogramów, czyli wykresów widma amplitudowego dźwięku.
CO JESZCZE JEST I BĘDZIE?
Karolina Breguła do udziału w swoim projekcie zaprosiła znanych i cenionych w swych dziedzinach naukowców, którzy podjęli się analizy elbląskich rzeźb i zaproponowali naukowe spojrzenie na te opisywane już wielokrotnie obiekty. Fachowcy z dziedzin, takich jak, fizyka, matematyka, biologia, leśnictwo, filozofia, socjologia za cel swoich badań postawili sobie pytanie o to, czy sztuka w przestrzeni publicznej Elbląga może mieć jakiś wpływ na losy Ziemi. Wyniki swoich badań naukowcy zaprezentują już wkrótce na podsumowującej konferencji (14-15 grudnia, Ratusz Staromiejski).
ZAPROSZENIE NA PODSUMOWANIE, 8 grudnia, od godz. 18.00 w Galerii EL
Po realizacji „Przebudzenia – przed końcem świata” pozostały trwałe efekty rzeczowe, m.in. dokumentacja w formie video z poszczególnych etapów realizacji projektu, czyli filmy, które zobaczymy właśnie na podsumowaniu tegorocznej edycji „Przebudzenia”.
Projekcja następujących filmów: „Zakazana Planeta” Łukasza Jastrubczaka, wideoklip „People Get Ready” Artura Malewskiego, „Casting” Piotra Grdenia (z działań Marty Deskur), „Audiomurale” (z działań Adriany Ronżewskiej-Kotyńskiej) i dokumenty z performances Artiego Grabowskiego odbędzie się w nawie głównej 8 grudnia (w najbliższą sobotę) od godz. 18.00.
Po projekcji zapraszamy do Krużganka Galerii na wystawę zdjęć reportażowych z poszczególnych wydarzeń, które miały miejsce w trakcie realizacji „Przebudzenia”. Autorami zdjęć (w kolejności alfabetycznej) są: Piotr Grdeń, Łukasz Kotyński, Miłosz Kulawiak i Agnieszka Szreder.
Więcej informacji na temat całości projektu dostępnych jest na stronie internetowej: www.przebudzenie.art.pl
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp BEZPŁATNY.
Dołącz również do wydarzenia na FB: http://www.facebook.com/events/172963086176609/?fref=ts
Karina Dzieweczyńska, CS Galeria EL
Projekt „Przebudzenie – przed końcem świata” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator projektu: CS Galeria EL w Elblągu.
Kurator projektu: Karina Dzieweczyńska
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |