› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Poznaj laureatów Elbląskich Nagród Kulturalnych

› bieżące ponad rok temu    16.05.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Poznaj laureatów Elbląskich Nagród Kulturalnych fot. Nadesłane

Elbląski samorząd od lat, w ramach sprawowania mecenatu nad działalnością kulturalną, wspiera osoby zajmujące się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury. Dziś w Ratuszu Staromiejskim odbyła się Gala wręczenia Elbląskich Nagród Kulturalnych oraz stypendiów artystycznych i kulturalnych.

- Elbląskie Nagrody Kulturalne to już tradycja. Od lat wspieramy środowisko kulturalne i artystyczne w mieście oraz chcemy rozwijać talenty najmłodszych artystów właśnie poprzez stypendia. Chciałbym podziękować i pogratulować wszystkim laureatom. Dziękuję również rodzicom i nauczycielom, którzy dbają o rozwój dzieci i młodzieży w dziedzinie kultury i sztuki. Życzę, aby te stypendia i nagrody były motywujące do dalszego działania i tworzenia – podkreślał podczas Gali Prezydent Witold Wróblewski.

Elbląskie Nagrody Kulturalne składają się z kilku programów, są to: Stypendia Artystyczne Miasta Elbląg, Stypendia Kulturalne oraz Nagrody - Wydarzenie Roku, Kreator Kultury i Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga.

Nagrodę Artystyczną Prezydenta Elbląga otrzymała Magdalena Garbecka - kategoria muzyka, kompozycja.

Pani Magdalena Garbecka jest niezwykle prężnie działającą kompozytorką i aranżerką pochodzącą z Elbląga. Jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich, sławiąc tym swoje rodzinne miasto. Wśród ostatnich dokonań można wymienić m.in. wyróżnienie ex aequo w prestiżowym ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Legnica Cantat 2022” oraz II miejsce w IX Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku kaszubskim (2022). Ponadto pani Magdalena Garbecka zorganizowała 21 maja 2022 roku własny koncert kompozytorski, na którym zostało wykonane jej 9 autorskich kompozycji, z czego 4 z nich były wykonane po raz pierwszy (prawykonane). Należy podkreślić, że pani Magdalena Garbecka wspiera rodzimą kulturę: jej kompozycję Arioso na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową można było usłyszeć 8 maja 2022 roku na koncercie „Maj klasycznych melodii – koncert dyplomantów aMuz w Gdańsku” w ZPSM im. Kazimierza Wiłkomierskiego w Elblągu. Dzieło zostało wykonane przez Karola Sokołowskiego oraz Elbląską Orkiestrę Kameralną pod batutą Marcina Mirowskiego. Kompozytorka od 5 lat regularnie współpracuje z Elbląskim Chórem Kameralnym prowadzonym przez Miłosza Janiaka oraz od niedawna z Chórem „Cantata” pod dyrekcją Marty Drózdy-Kulkowskiej. Warto też wspomnieć, że pani Magdalena Garbecka jest podwójną stypendystką Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, a także trzykrotnie otrzymała stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów.

Laureatem Nagrody KREATOR KULTURY zostało Stowarzyszenie Kulturalne CO JEST?

Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? powstało 10 lat temu, z inicjatywy kilkorga znajomych. Od początku plany zakładały działalność kulturalną. Rozpoczęli od organizacji nowatorskich bitew na rysunki, tzw. GRAFATAKÓW, które zdobyły zarówno serca widzów jak i zaangażowanych w nie artystów. Do tej pory odbyło się ok 25 takich imprez, w tym charytatywnych. Przez 10 lat działalności zorganizowali imprezy takie jak: Elbląskie Święto Muzyki, Festiwal Filmów Poniżej Poziomu, FIND czyli Fajną Imprezę na Dziedzińcu. Oprócz tego włączają się w ogólnopolskie inicjatywy, organizując ich elbląskie edycje jak chociażby Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA, Festiwal Filmów Dokumentalnych KineDok. Jednak główną działalnością jest organizowanie koncertów. W tym roku SK Co Jest, zrealizowało w ramach projektu Miasto Gramy aż 12 koncertów plenerowych a w ramach „Rzeki Kultury” dwa nowatorskie koncerty na pływających po rzece platformach. Dodatkowym tegorocznym działaniem była adaptacja nieczynnego kiosku ruchu na KIOSK KULTURY, funkcjonującego jako mikrogaleria sztuki (odbyło się tam 8 wernisaży) i miejsce spotkań (m.in. spotkanie autorskie z Anną Gacek) i koncertów. Inicjatywa ta odbiła się szerokim echem także w mediach ogólnopolskich i lokalnych i zyskała ogromną popularność wśród Elblążan. Poza tym dzięki poparciu Elblążan w głosowaniu na Budżet Obywatelski odbyła się 4 edycja Elbląskiego Święta Muzyki.

Nagrodę WYDARZENIE ROKU otrzymało Centrum Sztuki Galeria EL za wystawę Mirosława Maszlanki – Estuarium.

W Centrum Sztuki Galeria EL 17 listopada 2022, otwarto wystawę Mirosława Maszlanki — Estuarium. Wystawa ta odbiła się szerokim echem nie tylko wśród mieszkańców Elbląga, ale również poza jego granicami. Była to w tym roku najczęściej komentowana, udostępniana i fotografowana wystawa w mediach społecznościowych, portalach elbląskich i branżowych. Powodem takiego sukcesu, była zdecydowanie sfera wizualna wydarzenia. Artysta przygotował wystawę site-specific, czyli specjalnie przygotowaną instalację w odniesieniu do historycznej, gotyckiej przestrzeni Galerii EL. Ekspozycja jest efektem wielomiesięcznych wysiłków artysty najpierw w swojej pracowni, a w ostatnim etapie już w samej galerii. W następstwie tej wytężonej pracy powstały monumentalne i oryginalne prace. Instalacje te, to misterna i ręczna praca stworzona z różnych typów wikliny, trawy i wosku, drewna. Delikatne, efemeryczne, ulotne, a jednocześnie niezwykłe, nieszablonowe, z niezwykłą siłą przyciągania, to cechy, które jako pierwsze przychodzą na myśl, gdy chcemy opisać dzieła artysty. Tytuł wystawy “Estuarium” - to geograficzne pojęcie oznaczające lejkowate ujście rzeki, powstałe na skutek pływów morskich, w którym mieszają się wody lądowe z morskimi.

Laureaci Stypendiów Artystycznych oraz Stypendiów Kulturalnych Miasta Elbląg

Stypendia artystyczne udzielane są laureatom ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów, przeglądów, festiwali w dziedzinie twórczości artystycznej, a także uczniom, studentom i absolwentom uczelni artystycznych. W 2023 r. wyłoniono 22 laureatów stypendiów artystycznych. Są to:

1. Weronika Armatowska; 2. Maja Bartnicka; 3. Hanna Dominika Duk; 4. Maria Natalia Gałecka; 5. Dariusz Gatza; 6. Adrianna Gesek; 7. Maja Grzegółkowska; 8. Pola Janowicz; 9. Justyna Kanownik; 10. Julia Kołtonowska; 11. Alicja Kwiatkowska; 12. Marta Astrid Michalska - Pedersen; 13. Sophia O’Connor; 14. Oskar Pałasz; 15. Liwia Pernak; 16. Natalia Perucka; 17. Lena Siembor; 18. Szymon Jan Stasik; 19. Alicja Stefańska; 20. Paulina Wiewióra; 21. Małgorzata Wójcik; 22. Nadia Zysnarska.

Stypendia kulturalne przyznaje się osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury na realizację przedsięwzięcia kulturalnego, w szczególności w takich dziedzinach jak: literatura, muzyka, plastyka, teatr, film, taniec, fotografia, sztuki wizualne bądź na zorganizowanie wydarzenia kulturalnego, które związane jest z działaniami artystycznymi i kulturalnymi Elbląga. W 2023 r. wyłoniono 5 laureatów stypendium kulturalnego. Są to:

1) Aleksandra Buła. Stypendium pozwoli na przeprowadzenie cyklu autorskich warsztatów (4 spotkania) pod nazwą "Myślinatura", łączących rozważania o kulturze i naturze, w oparciu o teksty kultowych dzieł literackich, takich jak „Walden, czyli życie w lesie” Henry'ego Davida Thoreau oraz współczesnych autorów, takich jak Urszula Zajączkowska, Łukasz Łuczaj, Kornel Filipowicz, Simona Kossak, i innych.

2) Robert Furs. Stypendium przeznaczone zostanie na realizację Videoclipu pt. „Elbląg- Podróż-zabytkowym tramwajem”. Teledysk w warstwie dźwiękowej będzie zrealizowany na podstawie kompozycji napisanej, zaaranżowanej i nagranej przez Roberta Fursa. Aranżacja będzie obejmowała dwa instrumenty - skrzypce i akordeon. Wykonanie w duecie. W warstwie obrazu videoclip będzie obejmował obraz tramwaju, zajezdni tramwajowej, a przede wszystkim poszczególne przystanki elbląskiego zabytkowego tramwaju. Celem teledysku jest promocja Elbląga, jako miasta turystycznego, więc poszczególne przystanki będą przenosiły widza w najważniejsze w Mieście miejsca do zwiedzania- obejrzenia.

3) Maciej Olewniczak. Stypendium pozwoli na nagranie i wydanie płyty winylowej z muzyką odnoszącą się do historii regionu Żuławy - Hals metodami analogowymi w nakładzie 100 egzemplarzy z opcją ściągnięcia płyty z serwisu internetowego ECHOES.

4) Maria Weronika Piasecka. W ramach stypendium zostanie zrealizowana wystawa fotografii tradycyjnej w przestrzeni wystawienniczej Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu. Wernisaż wystawy poprzedzony zostanie intensywną pracą materiałową, tj. przez kilka miesięcy będzie powstawał dokument fotograficzny pt. „sal(ka)”. Kolejnym etapem projektu będzie praca na negatywach oraz w ciemni/laboratorium fotograficznym, w celu wywołania kolejno negatywów i odbitek wystawowych. Projekt ma również na celu pokazanie odbiorcom jak "od kuchni" funkcjonują elbląskie zespoły muzyczne, takie jak Kill Phollins czy Birds no Fly.

5) Krzysztof Szewczuk. Przedsięwzięcie kulturalne polegać będzie na skomponowaniu 21 oryginalnych, niepowtarzalnych utworów muzycznych w stylistyce około Pop/Hip-Hop/RnB/Reggae, nagraniu tych utworów, zmiksowaniu, zmasteringowaniu i przygotowaniu płyty z tymi utworami do wydania i edycji, wraz z promocją, teledyskiem i animacjami.

Na rozwój talentów artystycznych i projekty realizowane przez stypendystów z budżetu miasta przeznaczono 88.500 zł.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.