› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Powraca "Scena przy Stoliku" w Elblągu

› bieżące 8 miesięcy temu    8.11.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Powraca  fot. Nadesłane.

„Tak było”, to tytuł monodramu, na który zapraszają Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Już 13 listopada powraca „Scena przy stoliku” i to z tekstem tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Jon Fosse urodził się w 1959 roku. Od lat uważany jest za jednego z najwybitniejszych norweskich dramatopisarzy. Tworzy w języku nynorsk. Debiutował w 1983 roku książką „Czerwone, czarne” a jego pierwsza sztuka teatralna, „Nigdy się nie rozłączymy”, została wystawiona w roku 1994. Fosse jest również autorem esejów, tomów poezji i książek dla dzieci.

Książki Fossego przetłumaczono na ponad 40 języków, w tym polski, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata. „Tak było” (przekład – Halina Thylwe), to monolog doskonale odzwierciedlający twórczość noblisty, jego styl, gdzie dla autora najważniejszy jest rytm pisania. Fosse jest minimalistą słowa. Jego postacie mówią oszczędnie, często powtarzają swoje kwestie.

Słownictwo dramaturga jest bardzo skromne. Bezimienny, przebywający najprawdopodobniej w domu opieki bohater patrzy na swoje życie jak na Eliotowski „stos pokruszonych obrazów”. Przeszłość aktualizuje się w teraźniejszości, wspomnienia mieszają się, zacierają się granice, a mężczyzna usilnie stara się przekonać sam siebie, że „tak było”.

Monolog „Tak było” usłyszymy w interpretacji Dariusza Siastacza aktora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Ostatnio mieliśmy okazję podziwiać jego kunszt aktorski w najnowszej elbląskiej premierze „Sługa dwóch panów”.

Studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. 12 listopada 1981 roku miał miejsce jego debiut teatralny. Występował na scenach wielu teatrów, m.in. a Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie a od 2017 roku związany jest z elbląską sceną. Bogaty też jest jego dorobek zarówno na dużym jak i małym ekranie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym I miejsce podczas XI Przeglądu Piosenki Aktorskiej (1990 r.), Grand Prix za monodram „Chodnik” Rafała Bryndala w reż. Tomasza Dutkiewicza przyznane na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1996 r.).

Teatr im. A.Sewruka w Elblągu, 13 listopada 2023 r. godz. 18.00, bilety w cenie 10,00 zł do nabycia w kasie teatru.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.