› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

„Powidoki" Andrzeja Wajdy z elbląskimi akcentami

› imprezy ponad rok temu    12.01.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
 „Powidoki

Jutro w kinie „Światowid” pojawi się ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Ma on elbląskie akcenty. Rolę Róży Saltzman zagrała Maria Semotiuk, aktorka elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka. Replika rzeźby autorstwa żony głównego bohatera filmu znajduje się w Elblągu, nieopodal galerii El.

Film „Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy będzie można obejrzeć jutro w kinie „Światowid”. Zdobywca Oskara za całokształt twórczości filmowej przedstawia historię Władysława Strzemińskiego, malarza, który za swoją niezłomną postawę wobec komunistycznych władz zapłacił wysoką cenę. W jego rolę wcielił się Bogusław Linda.

W obsadzie filmu znalazła się Maria Semotiuk, aktorka Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Zagrała ona Różę Saltzman.

Aktorka już wcześniej była zauważona. Za drugoplanową rolę Buni w „Letnim przesileniu” otrzymała nagrodę na Gdynia Film Festival w 2015 roku. Natomiast dwa lata wcześniej otrzymała nagrodę aktorską podczas Festiwalu Młodego Kina „Piękni dwudziestoletni” za rolę Mileny w „Notorycznych debiutantach”. Grała także w serialach, m. in. „Klan”, „Na wspólnej” oraz „Na dobre i złe”. W teatrze zagrała tytułową rolę kobiecą w „Romeo i Julia”, Tima w „Opowieści wigilijnej”, a także w „Matnia – Sprawa Elbląska” oraz w wielu innych.

Drugim elbląskim akcentem jest replika pewnej rzeźby, która znajduje się niedaleko Galerii El. Jej autorką jest Katarzyna Kobro, żona bohatera filmu Władysława Strzemińskiego. Replika powstała w 1986 roku z inicjatywy Gerarda Kwiatkowskiego, który zaprojektował jej znaczne powiększenie. Oryginał był pierwszy raz wystawiany w Łodzi w 1956 roku podczas wystawy jubileuszowej małżeństwa artystów.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ JAJnosik
ponad rok temu ocena: 0%  1
braow!! Powodzenia Pani Mario, genialna kreacja w BALLADYNIE, niby nieduża ale jaka wyrazista...TAK TRZYMAĆ!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.