› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Porcelanowe skarby w muzeum

› zapowiedzi ponad rok temu    7.12.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Porcelanowe skarby w muzeum fot. archiwum Muzeum Archeologiczno-Historycznego

Na czwartek, 8. grudnia, elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało dwie imprezy związane z porcelaną dalekowschodnią odkrytą podczas badań wykopaliskowych na Starym Mieście. O godzinie 17.00 w sali edukacyjnej budynku Gimnazjum odbędzie się promocja katalogu „Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu”, autorstwa dr Barbary Pośpiesznej z Muzeum Zamkowego w Malborku i dr Mirosława Marcinkowskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. 

Publikacja jest pierwszym w Polsce opracowaniem wyrobów z porcelany dalekowschodniej, pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych. Prezentowane i opisywane artefakty obrazują związki Elbląga i dawnej Rzeczpospolitej z Orientem, życie codzienne mieszkańców Europy oraz wymianę handlową z Dalekim Wschodem. Katalog został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Elbląga.

O godzinie 18.00 w budynku Podzamcza zostanie otwarta wystawa Dalekowschodnie skarby Elbląga – porcelana chińska z badań archeologicznych Starego Miasta. Na ekspozycji będzie można podziwiać dalekowschodnie porcelanowe naczynia sprowadzone do Elbląga w XVII i XVIII stuleciu. Podczas wieloletnich badań archeologicznych odnaleziono ponad 200 tego typu obiektów.

Artefakty te są świadectwem nie tylko upodobań mieszkańców, ale też ich poczucia przynależności do europejskiej cywilizacji, wyrażającego się w modzie na picie kawy i herbaty z delikatnych czarek przy jednoczesnym zainteresowaniu egzotyczną kulturą. Przede wszystkim jest to historia bardzo długiej i niebezpiecznej podróży, jaką musiały odbyć te delikatne biało-niebieskie przedmioty, by trafić na elbląskie stoły. Ekspozycję będzie można oglądać w piwnicach skrzydła południowego budynku Podzamcza, które nigdy wcześniej nie były udostępniane zwiedzającym, a obecnie oczekują na realizację ostatniego etapu prac remontowych.

Wystawa stanowi uzupełnienie publikacji autorstwa dr Barbary Pośpiesznej i dr Mirosława Marcinkowskiego. Katalog będzie można nabyć w Muzeum za symboliczną kwotę 10 zł. Koncepcja wystawy: Joanna Fonferek, Urszula Sieńkowska, Andrzej Szwemiński Scenariusz i teksty: Joanna Fonferek, Urszula Sieńkowska Aranżacja ekspozycji: Andrzej Szwemiński Agnieszka Sławińska Kierownik Działu Projektów i Strategii Rozwoju w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Agnieszka Sławińska

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.