› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Polish lessons? Good idea!

› raporty ponad rok temu    17.06.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Polish lessons? Good idea!

Szkoła językowa najczęściej kojarzy nam się z nauką języków obcych takich jak angielski, hiszpański, francuski czy włoski. A gdyby tak w szkole językowej uczyć się… języka polskiego?

Polski język, trudna mowa

Nie od dziś wiadomo, że nasz język jest jednym z trudniejszych do opanowania, a przybywającym do Polski obcokrajowcom ciężko jest odnaleźć się wśród ogromnej liczby gramatycznych zasad – i jeszcze większej liczby wyjątków. Obcokrajowiec chcący oswoić się z językiem polskim ma do wyboru kilka rozwiązań.

Po pierwsze – aktywne uczestnictwo w życiu codziennym. Nie od dziś wiadomo, że życie jest najlepszym nauczycielem. Prasa, książki, filmy, muzyka. To wszystko z całą pewnością może pomóc w osłuchaniu się języka, poznaniu słownictwa czy podstawowej komunikacji. Jednak na dłuższą metę takie wyjście jest niewystarczające. Zawiłe zasady gramatyki czy zupełnie inna pisownia i fonetyka słów prędzej czy później dadzą o sobie znać. Inny problem jest taki, że dziś w większości miejsc Polacy płynnie przechodzą na rozmowę w języku angielskim – można więc nawet nie mieć okazji do nauki, istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że przy pierwszej trudności komunikacyjnej bardzo szybko padnie zdanie „Do you speak english?”. Wtedy bardzo łatwo ulec pokusie i przejść na inny, bardziej znany język.

Help me, help you

Innym rozwiązaniem są tradycyjne korepetycje bądź nauka w ramach wymiany. Dość popularne są ogłoszenia typu „Pomogę w nauce polskiego w zamian za lekcje angielskiego”. Tego rodzaju opcja z całą pewnością jest najtańszym wyjściem. Jednak nigdy nie ma pewności, że osoba, która będzie naszym nauczycielem, sama dostatecznie dobrze włada językiem ojczystym. O ile przy podstawowych zasadach gramatyki czy ortografii większość Polaków nie ma zbytnich problemów, o tyle przy bardziej złożonych kwestiach mogą pojawić się trudności. Bo jak wytłumaczyć komuś odmianę przez przypadki i zasady występowania różnych końcówek w wyrazach? Cóż, z całą pewnością nie jest to łatwe i wymaga dobrego przygotowania teoretycznego oraz wiele cierpliwości.

Dlatego oferty profesjonalnej nauki języka polskiego coraz częściej zaczęły pojawiać się w … szkołach językowych. Można się tam nauczyć zarówno samych podstaw, jak i bardziej zaawansowanych poziomów, przydatnych w biurze czy na uczelni. Profesjonalne podręczniki, sprawdzone metody, wyszkoleni nauczyciele – to z całą pewnością bardzo przydatne narzędzia podczas zmagania się z językiem polskim. Warto zatem zapoznać się z ofertą szkół języków obcych i sprawdzić jak odnajdujemy się w takim rozwiązaniu (przykładowe informacje znajdziesz tutaj: http://empikschool.com/en/languages).

Brak czasu? Learn polish online!

Szkoły językowe dają jeszcze jedno ciekawe wyjście – możliwość nauki online. Jest to o tyle wygodne, że nie trzeba dostosowywać sztywno swojego harmonogramu dnia do planowanych zajęć. Dodatkowo to osoba ucząca się podejmuje decyzję jak często i z jakim natężeniem się uczy – co w przypadku języka polskiego jest dość dobrym rozwiązaniem. Przy dość trudnej partii materiału można sobie zrobić przerwę, odsłuchać dany materiał jeszcze raz – a to wszystko bez wychodzenia z domu i na przykład z kubkiem ulubionej herbaty w ręku.

Możliwości nauki języka polskiego jest wiele. Nie jest to łatwy język i nie ma prostej recepty na jego opanowanie. Dlatego najlepiej wypróbować każdą opcję i sprawdzić na sobie samym, która jest najbardziej odpowiednia. A przede wszystkim – nie poddawać się. Nie jest przecież tajemnicą, że Polakom język polski także czasem płata figle.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.