› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Podróż w świat Romów

› bieżące ponad rok temu    26.09.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
zdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do artykułuzdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do artykułu fot. 

Skąd pochodzą Romowie? Jakim językiem mówią? Jak brzmi prawdziwa muzyka romska? Wielu Polaków nie zna odpowiedzi na te pytania, a spotykając Roma na ulicy odnosi się do niego z dystansem. Stereotyp Roma-Cygana utarł się na tyle mocno w naszej kulturze, że pomimo iż nie znamy człowieka, oceniamy go, wartościujemy.

Podczas spotkania zatytułowanego „Podróż w świat Romów" chcemy przybliżyć historię i kulturę romską. Do udziału zapraszamy nie tylko Romów, ale także mieszkańców miasta i regionu, w szczególności osoby z niepełnosprawnościami. Spotkanie, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 30 września, o godz. 17 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu (Scena na Piętrze, II piętro) ma charakter integracyjny.

Organizatorzy, czyli CSE "Światowid", asystent romski Iza Stankiewicz oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu, poprzez filmy dokumentalne, wystawę prac dzieci romskich oraz chust, muzykę oraz taniec, pragną zaprosić uczestników spotkania w interesujący świat Romów.

W spotkaniu udział weźmie Stanisław Stankiewicz - dziennikarz, redaktor naczelny RROM P-O DROM. RROM P-O DROM, przedstawiający się jako pierwsze w Polsce pismo Romów-Cyganów (wydawany od 1990 roku w Białymstoku), to czasopismo wydawane częściowo w języku romskim a częściowo po polsku. Stara się poruszać najbardziej istotne kwestie i problemy związane z życiem i działalnością społeczności romskiej, w kraju i za granicą. Zajmuje się między innymi problematyką asymilacji Romów oraz zachowywania romskich tradycji i kultury. Stara się przełamywać istniejące podziały i uprzedzenia. Członek prezydium IRU i Romano Jekhipen w Paryżu od 1990 r. do chwili obecnej; viceprezydent Iternational Romani Union od 1990 r.; członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej; 1992-96 dyrektor program w Soros Roma Fundation (Szwajcaria); przewodniczy Council of Polish Roma; od 2000 r. przedstawiciel IRU w ONZ; członek Międzynarodowej Grupy Mediacyjnej - Roma and Siti Contact Point przy Office Democratic Institutions and Human Rights.

Polscy Romowie stanowią uznaną polskim prawem mniejszość etniczną. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku narodowość romską zadeklarowało 17 049 osób, z czego 9 899 jako jedyną. Natomiast według "Ethnologue" w Polsce językiem romskim posługuje się ponad 35 000 osób. W Elblągu żyje 54 Romów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.