› bieżące |
ponad rok temu
26.09.2014 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Skąd pochodzą Romowie? Jakim językiem mówią? Jak brzmi prawdziwa muzyka romska? Wielu Polaków nie zna odpowiedzi na te pytania, a spotykając Roma na ulicy odnosi się do niego z dystansem. Stereotyp Roma-Cygana utarł się na tyle mocno w naszej kulturze, że pomimo iż nie znamy człowieka, oceniamy go, wartościujemy.
Podczas spotkania zatytułowanego „Podróż w świat Romów" chcemy przybliżyć historię i kulturę romską. Do udziału zapraszamy nie tylko Romów, ale także mieszkańców miasta i regionu, w szczególności osoby z niepełnosprawnościami. Spotkanie, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 30 września, o godz. 17 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu (Scena na Piętrze, II piętro) ma charakter integracyjny.
Organizatorzy, czyli CSE "Światowid", asystent romski Iza Stankiewicz oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu, poprzez filmy dokumentalne, wystawę prac dzieci romskich oraz chust, muzykę oraz taniec, pragną zaprosić uczestników spotkania w interesujący świat Romów.
W spotkaniu udział weźmie Stanisław Stankiewicz - dziennikarz, redaktor naczelny RROM P-O DROM. RROM P-O DROM, przedstawiający się jako pierwsze w Polsce pismo Romów-Cyganów (wydawany od 1990 roku w Białymstoku), to czasopismo wydawane częściowo w języku romskim a częściowo po polsku. Stara się poruszać najbardziej istotne kwestie i problemy związane z życiem i działalnością społeczności romskiej, w kraju i za granicą. Zajmuje się między innymi problematyką asymilacji Romów oraz zachowywania romskich tradycji i kultury. Stara się przełamywać istniejące podziały i uprzedzenia. Członek prezydium IRU i Romano Jekhipen w Paryżu od 1990 r. do chwili obecnej; viceprezydent Iternational Romani Union od 1990 r.; członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej; 1992-96 dyrektor program w Soros Roma Fundation (Szwajcaria); przewodniczy Council of Polish Roma; od 2000 r. przedstawiciel IRU w ONZ; członek Międzynarodowej Grupy Mediacyjnej - Roma and Siti Contact Point przy Office Democratic Institutions and Human Rights.
Polscy Romowie stanowią uznaną polskim prawem mniejszość etniczną. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku narodowość romską zadeklarowało 17 049 osób, z czego 9 899 jako jedyną. Natomiast według "Ethnologue" w Polsce językiem romskim posługuje się ponad 35 000 osób. W Elblągu żyje 54 Romów.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |