› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

„Piwna” wystawa w elbląskim muzeum

› bieżące 10 miesięcy temu    6.07.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
„Piwna” wystawa w elbląskim muzeum fot. Nadesłane

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Kulturzentrum Ostpreußen w Ellingen zapraszają na otwarcie wystawy „Od jasnego Artusa do dubeltowego koźlaka. Piwo i browary od Wisły po Niemen“.

Historia browarnictwa na tych terenach sięga średniowiecza. Piwo warzono zarówno w klasztorach, jak i poszczególnych miastach, a zgodnie z prawem chełmińskim do sporządzania złocistego trunku uprawniony był każdy właściciel posesji w mieście zakonnym. Również na podzamczach krzyżackich zamków warzono piwo dla rycerzy zakonnych i dla załogi.

W średniowieczu piwo było podstawowym napojem, konsumowanym przez wszystkich, na co wpływ miała m. in. fatalna jakość wody pitnej. Z biegiem czasu warzenie piwa stało się rzemiosłem, co doprowadziło do powstania wyspecjalizowanych cechów, m. in. browarników, piwowarów i słodowników. Warzelnictwo słodu było szlachetnym zajęciem, a piwowarzy i pokrewni im rzemieślnicy byli zamożni i zaliczali się do miejskiego patrycjatu (zgodnie ze statutem elbląskiego cechu browarników z 1428 r. należeć mogli do niego jedynie kupcy i członkowie rady miasta).

Okres szczytowego rozwoju browarnictwa w Prusach Królewskich i Książęcych przypada na XVI i XVII w., po czym liczba browarów na tych terenach systematycznie zmniejszała się do ok. 1815 r. Dopiero w epoce industrializacji powstało wiele nowych i nowoczesnych browarów, przede wszystkim w dużych miastach jak Gdańsk, Elbląg czy Królewiec, ale też w tych mniejszych jak Tczew, Malbork, Kwidzyn czy Gniew.

Na wystawie zaprezentowane zostaną m. in. obiekty ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, z zasobów elbląskiego browaru oraz z kolekcji członków Elbląskiego Klubu Birofilów i innych osób prywatnych. Wernisaż odbędzie się 8 lipca o godz. 17.00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu (budynek Gimnazjum). Po wernisażu można wziąć udział w Elbląskim Festiwalu Piwa, który w dniach 8-9 lipca zagości na dziedzińcu muzeum, gdzie swoją ofertę zaprezentują najlepsze browary rzemieślnicze z całej Polski.

dr Joanna Szkolnicka,
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.