› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Piotr Żuchowski zostanie dyrektorem Muzeum Warmii i Mazur?

› polityka ponad rok temu    18.03.2017
Maciej Markowski
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie może mieć nowego dyrektora. Zarząd województwa rozpisał konkurs na to stanowisko, ponieważ 31 maja br. kończy się kadencja obecnej dyrektor Elżbiety Jelińskiej. Pomimo tego, że można było przedłużyć kontrakt bez ogłaszania konkursu, a jej umiejętności oceniane są wysoko, nie zdecydowano się na taki krok. Jednym z nazwisk, które pojawia się na karuzeli możliwości jest obecny doradca Prezydenta Elbląga Piotr Żuchowski, który jednak nie podjął jeszcze decyzji, czy wystartuje w konkursie.

Piotr Żuchowski w trakcie swojej kariery zawodowej był m.in. nauczycielem i dyrektorem placówki szkolnej, dyrektorem Zespołu Obsługującego Szkoły i Przedszkola Gminy Iława, wicestarostą iławskim, wicemarszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także generalnym konserwatorem zabytków. Polityk z Polskiego Stronnictwa Ludowego i jednocześnie przewodniczący sejmiku województwa na początku kwietnia ubiegłego roku został doradcą Prezydenta Witolda Wróblewskiego do spraw kultury i oświaty. Był to efekt rezygnacji ze swojego stanowiska wiceprezydenta Bogusława Milusza. Zamiast powoływać trzeciego obok Jacka Boruszki oraz Janusza Nowaka wiceprezydenta, Prezydent Miasta zdecydował się zatrudnić osobę odpowiedzialną za edukację.

- W całej swojej pracy zawodowej nigdy nie nadzorowałem oświaty, nie powołując trzeciego wiceprezydenta zdecydowałem się na to, żeby zatrudnić doradcę, który pomoże mi w prowadzeniu spraw związanych z edukacją i kulturą - mówił podczas ogłaszania nominacji Witold Wróblewski.

Termin składania ofert w rozpisanym konkursie mija 24 kwietnia. Swój start zapowiedziała już obecna dyrektor Elżbieta Jelińska, która - jak sama przyznawała - zaskoczona decyzją o ogłoszeniu konkursu nie jest. Media obiegła informacja, że objęcie stanowiska rozważa także Piotr Żuchowski, ale jak sam przyznawał, nie jest jeszcze zdecydowany, co do tego ruchu.

- Ostatecznej decyzji o starcie nie podjąłem, choć są osoby, które mnie do tego namawiają. Na razie muszę przeanalizować sytuację – powiedział dla Onet.pl Żuchowski.


Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powstało w 1945 roku. Siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej.

W latach 1516-1521 funkcję tę pełnił tu Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie - własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, a w zbiorach Biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał. Muzeum gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej.

Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej.

Czytamy na stronie Muzeum.

Źródła: różne

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ikjjj
ponad rok temu ocena: 100%  2
to jest żenada i skandal.! jak ten człowiek śmie!
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ alla
ponad rok temu ocena: 85%  1
Pan Żuchowski - kolejny specjalista z cyklu " znam się na wszystkim"
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.