› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Pierwszy Rajd sierżanta Stryjewskiego, skazanego przez komunistyczne sądy na trzydziestoośmiokrotną karę śmierci

› zapowiedzi ponad rok temu    22.01.2020
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Pierwszy Rajd sierżanta Stryjewskiego, skazanego przez komunistyczne sądy na trzydziestoośmiokrotną karę śmierci

Zapraszamy serdecznie na I Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps."Cacko", który odbędzie się 25 stycznia. Celem rajdu jest upamiętnienie postaci sierżanta Wiktora Stryjewskiego, skazanego przez komunistyczne sądy na najwyższy wymiar kary- trzydziestoośmiokrotną karę śmierci.

Podczas rajdu terenami Wysoczyzny Elbląskiej, będzie można wysłuchać historyka Jarosława Kłosowskiego, będącego członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Przewidujemy również konkurs historyczny związany z postaciami Żołnierzy Wyklętych, pieśni partyzanckie, spotkanie z synem sierż. Wiktora Stryjewskiego.
Zapewniamy ciepły posiłek podczas rajdu, oraz ognisko tuż po zakończeniu.
Zbiórka chętnych - godz.13.45
Miejsce startu - parking leśny w Krasnym Lesie, w pobliżu ulicy Stanisława Lema.
Zapewniamy powrót z Tolkmicka po zakończeniu rajdu.
Patronat honorowy nad rajdem objęła Fundacja Kwartalnika Wyklęci.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci
ONR Brygada Warmińsko-Mazurska
Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ
Kontakt ws. rajdu:
elblascy.patrioci@o2.pl
brygadawarminskomazurska@onr.com.pl
 Jacek Gierwatowski, Organizator rajdu

Sierż. Wiktor Wacław Stryjewski „Cacko” – ur. 1 IX 1915 r. w Żychowie, gm. Raciąż, pow. Sierpc. Przed wybuchem II wojny światowej mieszkał w rodzinnej miejscowości, gdzie prowadził 27-hektarowe gospodarstwo. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. w szeregach 32. pułku piechoty. W okresie okupacji niemieckiej był żołnierzem AK w Obwodzie Sierpc. Po wkroczeniu wojsk sowieckich został skierowany przez swoje dowództwo do Służby Ochrony Kolei w Sierpcu. W lutym 1946 r. stanął w obronie Polki gwałconej przez sowieckiego żołnierza, którego zabił, za co został aresztowany przez UB. Dzięki pomocy współpracującego z podziemiem funkcjonariusza resortu bezpieczeństwa zbiegł z aresztu. Ukrywał się na terenie powiatu sierpeckiego, gdzie wstąpił do oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej Obwodu krypt. „Mewa”, dowodzonego przez Leona Ziółkowskiego „Lisa”.
Wyróżnił się w wielu akcjach zbrojnych skierowanych przeciw komunistycznemu aparatowi represji, m.in. likwidując posterunki MO i urzędy gminne w Zawidzu, Strzegowie, Rościszewie, Łęgu, Skrwilnie, Lidzbarku, Gralewie. Podczas amnestii 1947 r., wspólnie z por. Franciszkiem Majewskim „Słonym” nie ujawnił się. Brał udział w rozbiciu obławy UB i MO 12 VII 1947 r. pod Okalewem w powiecie rypińskim (poległo wówczas 16 funkcjonariuszy resortu bezpieczeństwa). 11 X 1947 r. we wsi Chudzynek, gm. Drobin, pow. Płock wykonał zamach na Władysława Rypińskiego „Rypę” (dowódcę pepeerowskiego „szwadronu śmierci” skrytobójczo mordującego członków PSL i byłych żołnierzy AK). W październiku 1947 r. wszedł w skład 11. Grupy Operacyjnej NSZ, obejmując dowództwo patrolu bojowego działającego na terenie powiatów płońskiego, płockiego i sierpeckiego.
Ujęty przez UB 8 II 1949 r. po walce z 262-osobową grupą operacyjną KBW, UB i MO we wsi Gałki, gm. Mała Wieś, pow. Płock, został skazany „…trzydziestoośmiokrotnie na karę śmierci […]” przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie. Wyrok wykonano 18 I 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. (Radio Maryja)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Antyportel.
ponad rok temu ocena: 0%  1
Jak się wykuruję to pójdę.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.