› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Pierwsza taka publikacja o komunistycznych zbrodniach (+ foto)

› rozwój i edukacja ponad rok temu    12.12.2016
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
8 zdjęć fot. Amadeusz Żołdak

„Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim 1945 - 1956” to pierwsza tego typu książka. Siedem stron poświęconych jest Elblągowi, czyli b. siedzibie urzędu bezpieczeństwa przy Królewieckiej oraz b. aresztowi karno – śledczemu przy 12 Lutego. Pierwszy Przystanek Historia, po inauguracji, zorganizowany przez IPN w Gdańsku był spotkaniem z autorami publikacji.

W ogólnokrajowej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej o miejscach zbrodni komunistycznych Elbląg nie istniał. Ten brak nadrobił gdański oddział IPN wydając „Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim 1945 – 1956”. Na siedmiu stronach mamy podstawowe informacje o siedzibach b. Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, przy Królewieckiej 100 i 106 oraz areszcie karno – śledczym przy 12 Lutego 4 A. Opublikowano zdjęcia współczesne i archiwalne.

Autorzy spotkali się z czytelnikami w Klubie Garnizonowym przy ulicy Mierosławskiego, siedzibie Przystanku Historia.

Zręby urzędy bezpieczeństwa w Elblągu zaczęły powstawać w VII 1945 roku, gdy przybył na czele grupy operacyjnej por. Bolesław Reksa. Niebagatelną rolę odegrał sowiecki doradca. Wcześniej prezydent miasta Wacław Wysocki napisał petycję o utworzenie Urzędu Bezpieczeństwa. W książce publikujemy ten dokument

- mówił dr Daniel Czerwiński, współautor „Mapy terroru”.

Podkreślał on, że wtedy w lipcu 1945 roku nie było w mieście i okolicy podziemia antykomunistycznego.

Nieco później osiedlił się w Pogrodziu (wtedy zwanym Nowym Kościołem – red.) płk Bolesław Nieczuja – Ostrowski ze swymi podwładnymi ze 106 Dywizji Piechoty. Takie nagromadzenie Akowców nie mogło ujść uwadze bezpieki. Pułkownika kilka razy aresztowano i skazano na karę śmierci, ale wyroku nie wykonano

- wyjaśniał dr Czerwiński.

W książce przeczytamy o „najsłynniejszym” szefie elbląskiego UB – Stanisławie Supruniuku. Był kierownikiem PUBP w Krośnie, kiedy agent bezpieki zamordował Antoniego Żubryda i jego ciężarną żonę. Nie tylko za to, podziemie wydało na Supruniuka karę śmierci. Przeniesiono go do Gdyni, a potem do Elbląga. Niedawno odbyło się w naszym mieście spotkanie z synem Żubryda.

Daniel Czerwiński przypomniał tajemniczą śmierć osiemnastoletniej Teresy Maślińskiej w więzieniu karno – śledczym.

Do dziś rodzina nie wie jaka była przyczyna śmierci. Dziewczyna została aresztowana w związku z wykrytą przez UB nielegalną organizację niepodległościową (KUL – zakon krzyżacki – red.)

- mówił Daniel Czerwiński.

Książka jest bogato ilustrowana.

Wykonałem około 5 tys. zdjęć. Z oczywistych względów do książki trafiło tylko część. Największe wrażenie wywarły na mnie napisy wyryte przez więźniów w celach. W Elblągu niestety ich nie odnaleźliśmy. Obiekty zostały przebudowane

- wyjaśniał Krzysztof Filip, współautor „Mapy terroru”.

Autorzy książki dziękowali wszystkim, którzy im pomogli w Elblągu, m.in. insp. w st. spocz. Markowi Osikowi, b. komendantowi elbląskiej policji, ppłk. Krzysztofowi Wojewodzie, dyrektorowi Aresztu Śledczego oraz ich podwładnym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

ilość zdjęć 8 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ a w du.ę się całujcie
ponad rok temu ocena: 67%  2
~/ -radosne gęby doktorków honoris causa ube & sb ...
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WON!
ponad rok temu ocena: 0%  1
Coś dla kodorastów!
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.