Jeśli zapomniałeś(aś) hasło podaj swój adres e-mail, który podałeś(aś) przy rejestracji. Następnie zaproponuj nowe hasło. Link aktywacyjny zostanie wysłany na adres e-mail.
Próby logowania, odzyskiwania hasła i używania serwisu w oparciu o dane innego użytkownika są zapisywane. W przypadku naruszenia regulaminu, dóbr, własności innych użytkowników stosuje się rozwiązania prawne!
Elbląski dziennikarz i wielokrotnie nagradzany reżyser Sławomir Malinowski ogłosił rozpoczęcie nowego, autorskiego cyklu pod tytułem: „Z drugiej strony lustra”. Pierwszym filmem, który możemy obejrzeć w jego ramach jest dokument pod tytułem „Ostatni z wyklętych”, który jest zapisem rozmowy Andrzejem Jaczewskim – z jednym z ostatnich żyjących zołnierzy niezłomnych.
Rozmówca Sławomira Malinowskiego to postać bardzo ciekawa. Profesor medycyny Andrzej Jaczewski urodził się 20 września 1929 r. w Piastowie. W czasie wojny był harcmistrzem, działała w Szarych Szeregach. Po jej zakończeniu wszedł w skład tzw. grupy milanowskiej Armii Krajowej „Krzysztof”. Po latach postanowił opowiedzieć o tym epizodzie swojego długiego życia, który zalicza do najtragiczniejszych. Dlaczego? Posłuchajcie jego wspomnień, które utrwalił na taśmie filmowej Sławomir Malinowski. Jako ciekawostkę możemy dodać, że w jednej ze scen wśród rekonstruktorów, które odgrywają wydarzenia sprzed lat jest jeden z elbląskich radnych. Poznajecie?
Andrzej Jaczewski (u. 20 września 1929 r. w Piastowie) – polski lekarz pediatra, seksuolog i pedagog, humanista, specjalista medycyny szkolnej, profesor doktor habilitowany medycyny i pedagogiki; autor teorii rozszczepienia dojrzałości i teorii wirażu rozwojowego; harcmistrz, w czasie wojny działał w Szarych Szeregach.
To pierwsza odsłona mojego nowego, autorskiego cyklu, pt. „Z drugiej strony lustra”. Będą się na niego składać 10 – 15 minutowe programy poruszające problemy, które być może są powszechnie znane, lecz my nie tylko ustawimy je przed dużym, powiększającym lustrem, aby lepiej się im przyjrzeć, ale również, z ciekawości, zajrzymy za nie. A tam sprawy o których cicho sza... Będzie historia, gospodarka, polityka, kultura, nauka, w tym filozofia. Dzisiaj historia i losy ostatniego z żołnierzy wyklętych – prof. Andrzeja Jaczewskiego.
– tymi Sławomir Malinowski reklamuje swój nowy, autorski cykl.
dodaj zdjęciaMasz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7
3
ZADOWOLONY
0
ZASKOCZONY
1
POINFORMOWANY
0
OBOJĘTNY
0
SMUTNY
0
WKURZONY
3
BRAK SŁÓW
Komentarze(4)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Andrzej
ponad rok temu
ocena: 50%
4
Prawdziwa historia wyklętego. No i oczywiście wszystkowiedzący komentatorzy, którzy do pięt człowiekowi nie dorastają, ale emanują jadem i kretyńskimi komentarzami korzystając z tzw. anonimowości. Nie byli, nie widzieli, nie przeżyli. Dla mnie zwykła smarkateria, zwykła szczujnia, To jedyne miejsce w którym mogAądać świadectwo, że żyją, lecz robią to i tak anonimowo, bo nawet na podpisanie się odwagi im nie starcza. Biedni (lub biedny) chłopiec.
"niezłomny" który podpisał lojalkę to taki "niezłomny" na wzór autora. Działalność w komunistycznym ZHP to antykomunistyczna powojenna działalność niepodległościowa? To prawie jak walczyć z komuną będąc w PZPR...
w 6 minucie i 40 sekundzie profesor mówi "podpisałem dokument o współpracy " z UB oczywiście , następnie mówi "nigdy jej nie podjołem bo nie było kiedy natychmiast wsidłem w pociąg i wyjechałem". No prawdziwy "wyklęty" palił ale się nie zaciągał. Film o kapusiu wyklętym
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.