› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Ósma rocznica śmierci Michała Sumińskiego. Wkrótce premiera książki Sławomira Malinowskiego...

› bieżące 7 miesięcy temu    24.12.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
Ósma rocznica śmierci Michała Sumińskiego. Wkrótce premiera książki Sławomira Malinowskiego...

8 lat temu, 24 grudnia 2011, zmarł Michał Sumiński – dziennikarz, podróżnik, zoolog oraz współautor popularnego w latach 60 i 70-tych programu ,,Zwierzyniec". Wielu elblążan nie zdaje sobie sprawy, ze ten cieszący się uznaniem i dużą popularnością miłośnik zwierząt, który w nieprawdopdobnie plastyczny sposób potrafił malować słowem świat natury, wiele lat mieszkał w Elblągu, gdzie spędzał ponad sześć miesięcy w roku. Wkrótce prewmiera książki elblążaniona Sławomira Malinowskiego, który poświęcił w niej sporo uwagi panu Michałowi. 

Michal Sumiński uwielbiał piesze wędrówki po okolicach naszego miasta. Jego koniiem było jezioro Druzno. Co najmniej kilka odcinków „Zwierzyńca" zostało nakręconych na terenach tamtejszego rezerwatu.

Wielu z Was nie pamięta, czym był program „Zwierzyniec”. Program miał wymiar edukacyjny. Często gościli w nim pracownicy ogrodów zoologicznych, a z nimi: lwy, tygrysy, węże... Właściwie wszystkie zwierzęta, które dało się przewieźć. Pan Michał zachęcił wiele dzieci, aby wybrały się z rodziami do lasu i na żywo podpatrywały zwierzęta. Były wizyty w ZOO, wycieczki terenowe i spotkania z ludźmi kochającymi przyrodę. Dzieciom prezentowano świat zwierząt przez pryzmat zmieniających się pór roku.

W 2010 roku elbląski dziennikarz, reżyser i podróżnik Sławomir Malinowski zrealizował film dokumentalny „Pan Zwierzyniec”, poświęcony właśnie temu niezwykłemu człowiekowi. Wkrótce opublikowana zostanie jego książka o Telewizji Dziewcząt i Chłopców, gdzie sporo uwagi poświęcił panu Michałowi.

„Niewidzialna Ręka” i „Zwierzyniec” to oczywiście tylko dwa z wielu programów telewizyjnych, które znajdziecie w dziele Sławomira Malinowskiego. Książka już jest. Czeka na publikację. Sam tekst liczy ponad 300 stron. Do tego ogrom zdjęć, dokumentów, ciekawostek, anegdot i wyciągniętych z zakamarków archiwów prasowych artykułów.

W książce Sławomira Malinowskiego pt.: „Telewizja Dziewcząt i Chłopców – złota karta Telewizji Polskiej” przeczytacie o jednej z najpiękniejszych kart TVP. Jest ona po brzegi wypełniona wspaniałymi, wzruszającymi wspomnieniami, dobrocią, przyjaźnią i szacunkiem do innych.

W tej książce wielu z Was odnajdzie siebie, swoich rodziców lub dziadków. Odnajdzie brata lub siostrę, kolegę z bloku, koleżankę z podwórka, kumpli z klasy czy sympatię z wakacji.  

– zauważa autor.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Elizabeth1984
6 miesięcy temu 7
to juz 8 lat... ale ten czas przemiła, szybko przemija. Książkę chętnie przeczytam. Elizabeth
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mój Nik
7 miesięcy temu ocena: 0%  6
Był warszawianinem, widziałem go trzy razy, raz miał pogadanke o zwierzetach w szkole podstawowej do której chodziłem. Była to pierwsza znana osoba, którą widziałem w życiu. Potem jeszcze widziałem Pana Sumińskiego dwa razy, raz za starym peweksem na królewieckiej i na ulicy Bosmańskiej. Przy okazji tego artykułu sprawdziłem jego biografię w Wikipedii.... okazje się że przeżył obozy koncentracyjne. ... tyle pogody po tym co przeżył.
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ redakcja
7 miesięcy temu ocena: 100% 5
Nigdzie w artykule nie jest napisane, że Michał Sumiński był elblążaninem, ale że: " wiele lat mieszkał w Elblągu, gdzie spędzał ponad sześć miesięcy w roku". Artykuł mówi natomiast o tym, że elblążanin Sławomir Malinowski nakręcił film dokumentalny poświęcony panu Michałowi Sumińskiemu oraz, że wkrótce zostanie wydana książka, w której można będzie przeczytać wiele informacji o panu Michale.
~ Znajoma
7 miesięcy temu ocena: 100%  4
Pan Michał Sumiński nigdy nie był elblążaninem. Do Elbląga przyjeżdżał prywatnie.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
7 miesięcy temu ocena: 0% 3
Nigdzie w artykule nie jest napisane, że pan Michał Sumiński był elblążaninem, ale że: " wiele lat mieszkał w Elblągu, gdzie spędzał ponad sześć miesięcy w roku". Artykuł mówi natomiast o tym, że elblążanin Sławomir Malinowski nakręcił film dokumentalny poświęcony panu Michałowi Sumińskiemu oraz, że wkrótce zostanie wydana książka, w której mozna będzie przeczytać wiele informacji o panu Michale.
~ Anty lewak
7 miesięcy temu ocena: 44%  2
Piątek z Pankracym, Sigmo i Pi, Domowe przedszkole..... kiedyś było tych programów edukacyjnych dużo. Dziś lewacka szmira w polszmacie i tjefałjen siewodnia i tvp.
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fju fju
7 miesięcy temu 1
Jaaaaasne, Przybysze z Matplanety, Piątek z Pankracym czyi PRL-owskie produkcje wcale nie były "lewacką szmirą".
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.