› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Ogrodów dzień czwarty (7.06)

› bieżące ponad rok temu    6.06.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 3 / 67%
A A A
Ogrodów dzień czwarty (7.06) fot. nadesłane

Ostatni dzień 11. Letnich Ogrodów POLITYKI będzie równocześnie najbardziej intensywnym ogrodowym dniem – już od rana odbywać się będą rodzinne warsztaty architektoniczne, w samo południe rozpocznie się spotkanie poświęcone fotografowaniu architektury z Tadeuszem Poźniakiem, wieczorem panel dyskusyjny o przemianach w polskiej obyczajowości, potem koncert EOK z TWOgether Duo i Marcinem Maseckim, a na zakończenie wieczoru i Ogrodów – spektakl plenerowy pt. „Ulro” w wykonaniu Teatru Snów. Zapraszamy!

Rodzinne warsztaty architektoniczne – godz. 10.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej Warsztaty poprowadzi Adriana Ronżewska-Kotyńska – architektka, znana w E-gu z projektów takich jak ziElbląg i Audiomurale oraz Łukasz Kotyński – pomysłodawca zieElbląga. Zapraszamy! Oprócz porcji wiedzy na temat współczesnego projektowania, oczywiście w formie strawnej i dostosowanej do wieku uczestników warsztatów – będzie także mnóstwo kreatywnej zabawy.

O fotografowaniu architektury z Tadeuszem Poźniakiem – godz. 12.00, Sala Audiowizualna Biblioteki Elbląskiej Tadeusz Poźniak – wieloletni fotoreporter Tygodnika POLITYKA, członek ZPAF. W programie pokaz zdjęć T. Późniaka opatrzony autorskim komentarzem oraz omówienie zdjęć architektury wykonanych i nadesłanych przez uczestników spotkania.

Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej „Przemiany obyczajowe w Polsce po 1989 r.” – prowadzenie: red. Zdzisław Pietrasik uczestnicy: prof. Beata Łaciak, prof. Tomasz Szlendak, Bartek Chaciński

Beata Łaciak – pracuje w Katedrze Socjologii Obyczajów i Prawa w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, autorka książek: „Obyczajowość polska czasu transformacji, czyli wojna postu z karnawałem” (2005), „Kwestie społeczne w polskich serialach obyczajowych – prezentacje i odbiór” (2013)

Bartek Chaciński – dziennikarz i publicysta, zajmujący się kulturą popularną oraz nowym językiem; autor książek „Wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny” (2003), „Wyczesany słownik najmłodszej polszczyzny” (2005), „Totalny słownik najmłodszej polszczyzny” (2007), „Wyż nisz” (2010)

Tomasz Szlendak – zajmuje się socjologią kultury, konsumpcji i rodziny oraz psychologią ewolucyjną. Jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opublikował m.in. „Architektonikę romansu” (2002), „Zaniedbaną piaskownicę” (2003), „Supermarketyzację” (2004), „Leniwe maskotki, rekiny na smyczy” (2005) i „Socjologię rodziny” (2010). Jest członkiem redakcji „Studiów Socjologicznych” i członkiem rady naukowej czasopisma „Kultura i Edukacja”. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Tygodnika POLITYKA. Prowadzi badania nad przemianami obyczajów, aktywnością kulturalną, seksualnością i jakością życia. Śledzi trendy i zastanawia się, co socjologia może powiedzieć o przyszłości.

Koncert: Elbląska Orkiestra Kameralna, TWOGether Duo, Marcin Masecki – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha” TWOgether Duo – znany już Państwu z ubiegłych Ogrodów duet, który tworzy wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz. Każde z nich ma po 26 lat (rocznik 1988), a na koncie bardzo długą listę prestiżowych nagród i wyróżnień. Zostali laureatami Paszportu POLITYKI 2012 w kategorii MUZYKA POWAŻNA za płytę pt. „Satin”. Otrzymali również podwójną nominację do Fryderyków 2013, w dwóch różnych kategoriach: Album Roku – Muzyka Współczesna i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Ich występ podczas przedostatniej Warszawskiej Jesieni okrzyknięto "objawieniem". Paszport POLITYKI 2012 „Za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania.”

Podczas 11. Letnich Ogrodów POLITYKI TWOgether Duo z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej zaprezentują prawykonanie specjalnie zamówionego na tę okoliczność utworu, którego autorem jest kompozytor i instrumentalista Mikołaj Majkusiak. Będzie to koncert podwójny pt. „Rhythm Games” na akordeon, wiolonczelę, smyczki i instrumenty perkusyjne. Wykonawcami partii solowych będą Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon. Partia orkiestry należeć będzie do Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jose Marii Florencio.

Kompozycja ta będzie nawiązywała stylistycznie do wcześniejszych utworów kompozytora, przeznaczonych na obsadę instrumentów solowych z orkiestrą, tj. „Concerto Classico” na akordeon i orkiestrę symfoniczną , „Concerto in F” na gitarę i orkiestrę smyczkową, „Road to the Unknown” na śpiew, skrzypce, DJ'a i orkiestrę smyczkową czy „FisConcerto” na dwa akordeony i orkiestrę. Utwory te były wielokrotnie wykonywane w salach filharmonicznych całej Europy, ciesząc się wielkim powodzeniem. „Rhythm Games” będzie kontynuował charakterystykę „gier rytmicznych”, w oparciu o materiał sonorystyczny zawarty we wcześniejszej, 3-częściowej kameralnej kompozycji „Rhythms of doubt” na wiolonczelę i akordeon. Bogata rytmika będzie najważniejszym składnikiem „Rhythm Games”, stąd też tytuł kompozycji. Inspiracją do budowania napięcia emocjonalnego będą koncerty instrumentalne Antonio Vivaldiego, przy wykorzystaniu dzisiejszych technik kompozytorskich oraz XXI-wiecznego bogactwa rozwiązań instrumentacyjnych.

Marcin Masecki – znakomity pianista jazzowy i kompozytor, który kształcił się w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie. Regularnie nagrywa albumy solowe z własnymi kompozycjami – gra m.in. w zespole Paristetris, w którym śpiewa jego żona Candelaria Saenz Valiente, również współautorka innego jego projektu – Pictorial Candi. Zawiaduje też Warszawską Orkiestrą Rozrywkową, skupiającą najlepszych muzyków młodej generacji warszawskiego jazzu i okolic. Jego ostatni projekt to Polonezy – dziesięcioosobowa orkiestra dęta grająca autorski zestaw polonezów.

Paszport POLITYKI 2013 „Za sprawne i konsekwentne poruszanie się między gatunkami własną ścieżką, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie "Polonezy" w sposób jak zawsze lekki i przewrotny.”

Podczas 11. Letnich Ogrodów POLITYKI Marcin Masecki z towarzyszeniem EOK zagra koncert klawesynowy Bacha E-dur 1053.

Spektakl plenerowy pt. „Ulro” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów – godz. 22.30, ul. Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim”) „Urlo” to opowieść o miejscu wysoce rozwiniętym, wymarzonym, w którym wszystkie potrzeby są zaspokajane i nie można być nieszczęśliwym. Ten spektakl pełen efektów świetlnych i dźwiękowych na pewno zrobi wrażenie!

Rodzinne warsztaty architektoniczne, spotkanie o fotografowaniu architektury z Tadeuszem Poźniakiem, panel dyskusyjny, spektakl plenerowy – wstęp wolny.

Koncert – cena biletu: 25 zł.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.