› bieżące |
ponad rok temu
11.06.2013 Agnieszka Światkowska komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Kowalstwo artystyczne, koronkarstwo, rzeźbienie w drewnie to dziedziny rękodzieła, które powoli zanikają. Ocaleniu tych form twórczości służą warsztaty w ramach projektu „Ślady kultury, dziedzictwo znane i nieznane”. Ostatnie spotkanie poświęcone było metaloplastyce.
W dniach 8 i 9 czerwca odbyły się warsztaty kowalstwa artystycznego w Oleśnie, poprowadzone przez Rafała Szwemińskiego. Uczestnicy przyjechali z Młynar, Elbląga i Oleśna. W zajęciach wzięło udział 14 osób. Wszyscy tworzyli z niezwykłym zapałem, a twardy metal pod wpływem temperatury i narzędzi, zamieniał się w tworzywo pozwalające się kształtować. Powstały niezwykłe przedmioty użytkowe: świeczniki, lampy, ozdobne wieszaki oraz metalowe instalacje połączone ze szkłem stapianym. Uczestnicy mieli okazję odkryć, że surowa stal może przemienić się w dzieło o wymyślnej formie, a dzięki nowym umiejętnościom - zwykły pręt może stać się świecznikiem, lampą, fragmentem bramy lub ogrodzenia - mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki CSE „Światowid”.
Obiekty, które powstały podczas warsztatów, będzie można zobaczyć w grudniu, na wystawie stanowiącej podsumowanie projektu „Ślady kultury, dziedzictwo znane i nieznane”. Zaprezentowane zostaną dzieła będące rezultatem warsztatów: malowania skrzyń, koronkarskich, rzeźbienia w drewnie postaci do szopek bożonarodzeniowych, czy malowania na kaflach. Współczesne kowalstwo artystyczne to tradycja wzbogacona o nowe wzornictwo i bogate doświadczenie, ze szczególnym uwzględnieniem przemian zachodzących we współczesnej twórczości ludowej. W minionych epokach, kowalstwo było wysoko cenionym rzemiosłem ze względu na swój utylitarny charakter. Kowale dostarczali niezbędnych narzędzi, ale wykonywali też obiekty o wysokich walorach artystycznych. Zapotrzebowanie na wytwory ich pracy było tak duże, że konieczny okazał się podział na poszczególne specjalności.
Dzisiaj, niewielu jest kowali realizujących tradycyjne metody rzemieślnicze. Pozostają jednak twórcy, którzy przechowują pamięć o dawnych, precyzyjnych technikach. Dla nich, kowalstwo artystyczne to nie tylko praca i tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale przede wszystkim pasja.
Pasja, którą gotowi są się podzielić również z początkującymi twórcami.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |