› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Obława - opowieść o wierności i zdradzie, o zemście, o winie, karze i honorze

› relacje ponad rok temu    2.11.2012
Konrad Kosacz
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
Obława - opowieść o wierności i zdradzie, o zemście, o winie, karze i honorze fot. źródło: Filmweb

Od października w Multikinie możemy oglądać najnowszy film Marcina Kryształowicza „Obława”. Wśród wymienianych gatunków filmowych "Obławę" wymienia się jako dramat, film wojenny, thriller. „Obława" to opowieść o wierności i zdradzie, o zemście, o winie, karze i poczuciu honoru.

Nawet najwygodniejsze fotele kinowe czy przyjazna dla widza sala kinowa, nie zapewnią nam komfortu, oglądając ten film. Jest to opowieść niełatwa, mówiąca o sprawach przykrych, a jeszcze większy dyskomfort czujemy, wiedząc, że film jest oparty na faktach. Nie ma w niej wojny, w której ludzie są klarownie podzieleni na dobrych i złych. Podejmować jakąkolwiek ocenę zachowań możemy dopiero, gdy poznamy pobudki, jakimi kierują się bohaterowie  podejmując takie a nie inne decyzje. Reżyser dedykował film swojemu ojcu,  który był pierwowzorem głównego bohatera – kaprala Adama Kryształowicza o pseudonimie „Wydra” i to też ma znaczenie.
 
Film jest zbudowany na nielinearnym montażu. Po kolei ukazuje wersję wydarzeń każdego z bohaterów, każdą, z jego własnej perspektywy. Z początku mamy pokazanego głównego bohatera. W prosty i czytelny sposób ukazuje to kim jest, jakie są jego obowiązki. Potem historia wraca do początku, aby po raz kolejny pokazać co się wydarzyło, ale z innego punktu widzenia i w tym momencie wszystko się komplikuje. W ten sposób dochodzimy do wszystkich wersji, każdego z głównych bohaterów.
 
W polskiej kinematografii wojennej przyzwyczajano nas przez lata do obrazu wojny, albo traktowanej całościowo, bez skupiania się na pojedynczych osobach i ich przeżyciach lub ukazując partyzantów (uogólniając)  śpiewających piosenki przy dźwiękach akordeonu, zawsze zwycięskich. „Obława” opowiada historię prawdziwą, tragiczną. Wszyscy pozbawieni są niewinności. Nikt nie jest jednoznacznie  „biały” lub „czarny”. Trudno jest ocenić jednoznacznie postawy ludzi, kiedy poznajemy, co nimi kierowało, podejmując takie a nie inne decyzje.

Film miał premierę 19 października. Reżyseria: Marcin Kryształowicz. Autorem zdjęć do „Obławy" jest Arkadiusz Tomiak („Zero", „Daas", „Symetria”, „Kołysanka”), scenografię opracował Grzegorz Skawiński („Cisza", „Katyń”, „Generał. Zamach na Gibraltarze"), za kostiumy odpowiedzialna była Magdalena J. Rutkiewicz („Boisko bezdomnych”, „Róża”), za charakteryzację Ewa Drobiec („Śluby panieńskie”, „Róża”, „Pułkownik Kwiatkowski”), dźwięk przygotowali Piotr Domaradzki („Ostatnia misja”, „Rysa”, „Egoiści”) i Bartosz Putkiewicz („Sala samobójców”, „Trick”), a montaż Wojciech Mrówczyński („Pręgi”, „Galerianki”). 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bahus
ponad rok temu ocena: 0%  2
lubie dobre wino, wino
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stefan
ponad rok temu ocena: 33%  1
przyznam szczerze że miałem problem z ogarnięciem tej fabuły podczas oglądania, nielinearny montaż zamieszał mi trochę w głowie i trudno mi było zebrać tą całą historię do kupy, na szczęście film oglądałem z osobą obdarzoną większą wyobraźnią i empatią niż ja, która po seansie pomogła mi to zrozumieć; jestem pod wrażeniem aktorstwa młodego Stuhra, jego grę oceniam wyżej niż mojego stałego faworyta Dorocińskiego
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.