› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Nowy teledysk elbląskiego zespołu Vocantus

› bieżące ponad rok temu    22.07.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Nowy teledysk elbląskiego zespołu Vocantus fot. Nadesłane

20 lipca miała miejsce premiera drugiego teledysku zespołu Vocantus. Grupa wykonuje folk średniowieczny, a współtworzą ją muzycy z Elbląga i Gdyni. Zaprezentowany utwór to autorska aranżacja „Palastinalied”, utworu opowiadającego o krucjatach, który został napisany na początku XIII wieku przez minnesingera Walthera von der Vogelweide.

Jest to jedna z najbardziej znanych współcześnie pieśni z okresu średniowiecza. Jako ciekawostkę warto dodać, że Vocantus nagrał „Palastinalied” w języku średnio-wysoko-niemieckim, a tekst spisał z kopii XIV-wiecznego manuskryptu członek zespołu, Przemysław Piejdak.

Vocantus został założony w 2020 r. w Elblągu przez Przemysława Piejdaka i Tomasza Czypula. W zespole występuje troje elblążan: Urszula Leśniewska, Marcin Skotnicki i Przemysław Piejdak. Uzupełniają ich pochodzący z Gdyni: Eliza Fronszczyk, Kinga Skowronek i Tomasz Czypul. Grupa wykonuje muzykę historyczną z okresu XIII-XV wieku na replikach instrumentów z epoki późnego średniowiecza. Instrumenty wykonał lutnik i zarazem członek Vocantusa – Tomasz Czypul.

To, co ich wyróżnia na tle innych zespołów parających się muzyką dawną, to niewątpliwie folkowe podejście do jej interpretacji. Członkowie Vocantusa sami określają gatunek wykonywanej muzyki jako „medieval folk”. Zespół Vocantus można usłyszeć na żywo przede wszystkim podczas różnych imprez i festiwali historycznych.

Najbliższa ku temu okazja będzie w pierwszy weekend sierpnia – 6.08 zespół wystąpi w Świecinie podczas imprezy poświęconej rekonstrukcji bitwy z 1463 roku, a już następnego dnia zagrają w Gniewie podczas „Vivat Vasa!”, jednej z największych imprez rekonstrukcji historycznej w Polsce.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ M.
ponad rok temu ocena: 0%  1
Super! Pan Skotnicki to już elbląska legenda...
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.