› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Nikt już nie ukryje się przed obowiązkową opłatą? Najnowszy plan ministerstwa kultury

› bieżące 10 miesięcy temu    13.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A

Opłata za odbiornik radiowy i telewizyjny ma być powszechna, wynosić pomiędzy 6 a 8 zł od osoby. Kwoty te mają być doliczane co miesiąc do składki PIT lub KRUS (w zależności od tego w jakiej formie rozlicza się dana osoba). Opłata ma być odprowadzana co miesiąc, podobnie jak to jest obecnie w przypadku składki zdrowotnej. O planowanych zmianach poinformował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski (w MKiDN odpowiada za media, prawo autorskie, legislację oraz realizowanie nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa podległymi ministerstwu).

W ramach pomocy publicznej, a za taką Unia uważa abonament radiowo-telewizyjny, możemy udzielić wszystkim państwowym mediom wsparcia nieprzekraczającego 3 mld zł rocznie. W związku z tym musimy ustalić stawkę na takim poziomie, żeby suma wpłat nie przekroczyła tej wartości

- podsumował wiceminister.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2019 roku. Do tego czasu miałaby obowiązywać tzw ustawa abonamentowa, nad którą obecnie pracuje Sejm. Głównym założeniem projektowanej ustawy jest uszczelnienie systemu poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego poprzez włączenie dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Projekt zakłada również, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów, by ustalić obowiązek zarejestrowania przez nich odbiornika.

Przypomnijmy, że stawki opłaty abonamentowej za radio i telewizję w przyszłym roku pozostaną na tym samym poziomie co obecnie.  W 2018 roku za używanie odbiornika radiowego zapłacimy, tak jak teraz, 7 zł. za miesiąc, natomiast za korzystanie z telewizora lub radia i telewizora - 22,7 zł. za miesiąc. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji utrzymała też obecne zniżki za uiszczanie opłaty abonamentowej z góry, za okres dłuższy niż miesiąc.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bw
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
przebywam od paru lat poza miejscem zamieszkania, mieszkanie stoi puste nie rozumiem czemu mam uiszczać jakieś opłaty, nawet prąd mam wyłączony- SKANDAL
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.