› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Nasz Czytelnik: "Zaprosimy do siebie żydowską rodzinę"

› bieżące 11 miesięcy temu    20.02.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
Nasz Czytelnik:

Eskalacja nieporozumień na linii Polska Izrael, Żydzi – Polacy, jest zdumiewająca zważywszy na fakt, że oba narody poniosły największą ofiarę złożoną z bezsensownej i okrutnej śmierci swoich córek i synów, wymordowanych przez hitlerowskie Niemcy. Jaki zatem ma sens spór pomiędzy Żydami i Polakami, gdy w 1939 Polska została zdradzona przez Francję i Anglię a oba narody, żydowski i polski zostały skazane na zagładę na oczach całego świata?

Obecny spór ofiar ludobójstwa dwóch największych zbrodniczych totalitaryzmów jest chichotem historii, obserwowanym z cichą satysfakcje przez tych, którzy systemowo jako państwa uczestniczyli w kolaboracji i holokauście.

Zatem droga kolejnych oświadczeń, mniej lub bardziej zgrabnych prób przedstawiania argumentów polityczno-historycznych, która ten rozdźwięk tylko pogłębia, musi być zastąpiona przez bliskość relacji między rodzinami, przez wspólne przeżywanie przeszłości dla przyszłości. Zarówno w Polsce jak i Izraelu nie ma rodziny która by nie została okaleczona przez II wojnę światową. Wspólne przeżywanie bólu zbliża, pomaga wyzwolić się z traumatycznych wspomnień i budować więzy szczerej przyjaźni dla lepszej przyszłości.

Wspólnie z żoną straciliśmy najbliższych w czasie drugiej wojny światowej i do dzisiaj nie wiemy gdzie spoczywają ich szczątki. Nie zginęli w walce jako żołnierze, ale zostali zamordowani. Dzisiaj jesteśmy gotowi zaprosić żydowską rodzinę do swojego domu by wysłuchać ich historii i przekazać naszą. Pokryjemy koszty pobytu oraz te związane z odwiedzaniem miejsc pamięci i męczeństwa, wspólnych dla Żydów i Polaków, gdzie w milczeniu, w modlitwie oddamy hołd pamięci pomordowanym zapalając światło nadziei i pokoju.

Nie potrzebna jest nam ochrona Mosadu ani ABW. Sami sobie zapewnimy bezpieczeństwo, otoczymy naszych przyjaciół Żydów opieką i podzielimy piękną szczerą staropolską gościnnością. Jedyne czego oczekujemy od władz Izraela i Polski to utworzenia pomostu, który połączy rodzimy żydowskie i polskie. Jestem głęboko przekonany, że znajdzie się mnóstwo rodzin po jednej i drugie stronie, które podejmą wieloletni trud budowy prawdziwie szczerych relacji polsko żydowskich. Innej drogi nie ma – relacje rządowe nie zastąpią relacji zwykłych ludzi.

Stefan Rembelski

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ J24
11 miesięcy temu ocena: 33%  3
Dobry pomysł służący pojednaniu. Obawiam się jednak, że Żydom chodzi o coś innego... Wszystko na to wyglada niestety.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ graszka
11 miesięcy temu ocena: 50%  2
Jak to jaki sens ma spor ,zydom chodzi o pieniadze ,ktore chcą od Polski ,i o to tylko chodzi .
odpowiedz oceń komentarz 6 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fa
11 miesięcy temu ocena: 75%  1
Coś rozsądnego i prostego zarazem
odpowiedz oceń komentarz 9 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.