› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Najpoczytniejsi autorzy kryminałów

› poradnik 11 miesięcy temu    27.06.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Najpoczytniejsi autorzy kryminałów

Jesteś fanem mocnych wrażeń, intelektualnych wyzwań i historii, które nie dają o sobie zapomnieć? W takim razie książki kryminalne z pewnością nie są Ci obce! Zobacz, kto należy do najpoczytniejszych autorów tego gatunku i sprawdź, które z ich tytułów powinieneś poznać, jeśli nie zrobiłeś tego do tej pory.  

Książki kryminalne od lat znajdują się w czołówce gatunków, po które czytelnicy z całego świata sięgają najchętniej. Nic w tym dziwnego - kunsztowne fabuły, intrygujące tajemnice, nagłe zwroty akcji i zaskakujące zakończenia to coś, co uwiedzie niemal każdego. Twórcy doskonale o tym wiedzą, dlatego kryminalne nowości nieustannie pojawiają się na półkach księgarni. Którzy autorzy w pisaniu książek tego gatunku osiągnęli perfekcję? Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych polskich i zagranicznych twórców kryminałów. Sprawdź, czy znasz wszystkich z nich!

Mistrzowie i mistrzynie polskiego kryminału 

Pisząc o polskim kryminale, nie sposób nie wymienić tego nazwiska. Z kolei interesując się książkami, nie sposób wcześniej się z nim nie zetknąć. O kim mowa? Oczywiście o Remigiuszu Mrozie! Pisarz znany z niebywałej liczby książek, które posiada na swoim koncie, i która nieustannie się powiększa, to autor nie tylko kryminałów, ale także powieści historycznych, obyczajowych czy thrillerów. Do najpopularniejszych książek Mroza zbudowanych wokół tajemniczej zbrodni należy seria o prawniczce Joannie Chyłce oraz cykl o komisarzu Froście.

Innym autorem kryminałów, którego dorobek literacki lawiruje wokół różnych gatunków literackich, jest Zygmunt Miłoszewski. Mimo pokaźnej liczby książek opatrzonych jego nazwiskiem największy rozgłos z pewnością przyniosła mu trylogia kryminalna o prokuratorze Szackim. W jej skład wchodzą tytuły: „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Gniew”, z których dwa pierwsze doczekały się ekranizacji. Kolejny pisarz, którego powinien znać każdy miłośnik polskiej literatury, w szczególności tej z gatunku kryminału, jest Wojciech Chmielarz. Autor znany jest ze swojej dosadności i niezwykłych, nierzadko przerażających, opisów, które w połączeniu z niesamowitą łatwością zarysowywania realistycznych postaci, tworzą nieprawdopodobnie wciągające, mroczne kryminały, od których nie sposób się oderwać. Do najgłośniejszych tytułów Chmielarza należy z pewnością „Żmijowisko”, na którego podstawie powstał głośny serial telewizyjny, „Podpalacz” czy „Rana”. W tym zestawieniu żeńską twarz polskiego kryminału reprezentuje Katarzyna Bonda. Królowa polskiego kryminału, bo tak często określa się tę pisarkę, również doczekała się przeniesienia na ekrany swoich historii. Mowa tutaj o głośnej tetralogii kryminalnej Cztery żywioły Saszy Załuskiego, w której skład wchodzą m.in. „Pochłaniacz” czy „Okularnik”.

Zagraniczni autorzy kryminałów

Najlepsi skandynawscy autorzy

Jeśli chodzi o kryminały, to autorzy skandynawscy wywalczyli sobie renomę najlepszych twórców tego gatunku. Aktualnie do najpoczytniejszych z nich należą bez wątpienia Stieg Larsson, twórca popularnejj serii „Millenium”, Jo Nesbø, któremu największy rozgłos przyniósł cykl opowiadający o losach Harry’ego Hole’a oraz Camilla Läckberg, twórczyni m.in. docenionej sagi o Fjällbace. 

Klasyki literatury kryminalnej 

Pisząc o książkach kryminalnych, nie sposób nie wymienić klasycznych autorów, bez których literacki świat kryminału nigdy nie byłby tym, czym jest obecnie. Mowa tutaj o takich twórcach jak Arthur Conan Doyle, który poniekąd ustalił ramy powieści kryminalnych i stworzył bohatera będącego symbolem detektywa - Sherlocka Holmesa. Kolejną autorką tego typu jest Agatha Christie, której książki zdobyły uznanie na niemal całym świecie i, co najciekawsze, wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji spotkać się z twórczością tej pisarki, polecamy na początek książki wchodzące w skład jej najpopularniejszego cyklu, czyli te o losach Herkulesa Poirota. Ostatnim autorem, którego nazwisko widniejące na okładce książki zwiastuje czytelnikom niezapomniane literackie przeżycia, jest Harlan Coben. Ten wciąż żyjący twórca kryminałów znany jest głównie z serii poświęconej Myronowi Bolitarowi.

Kryminały to z pewnością gatunek wyjątkowy na mapie światowej twórczości literackiej. Jako Polacy także możemy pochwalić się naprawdę dobrymi twórcami piszącymi książki właśnie w tej konwencji. Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie zachęciło Cię do przyjrzenia się bliżej choć jednemu z wymienionych przez nas autorów. Miłej lektury! 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.