› bieżące |
ponad rok temu
8.11.2016 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Artystyczne wyzwanie pod hasłem „Warmio, quo vadis?" rozpoczęło się od...poszukiwania lipy. Po odnalezieniu ponad 130-letniego drzewa – wiatrołomu pod Lidzbarkiem Warmińskim, artyści mieli zabezpieczone tworzywo, a inspiracje otaczały ich z każdej strony. Jeszcze do 21 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" można oglądać efekty ich pracy na poplenerowej wystawie „Warmio, quo vadis?". Wstęp wolny.
Prace powstały w trakcie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa. Podczas tygodniowego pleneru powstały obrazy olejne i akrylowe, grafiki, rzeźby w drewnie i instalacje, ceramika i fotografie. Na wystawie można obejrzeć 95 prac. Ich tematyka jest bardzo różna - to krajobraz Warmii, oszczędne w formie syntetyczne kapliczki, detale architektoniczne czy ceramiczne naczynia. Prezentowane są również świątki – drewniane rzeźby o tematyce religijnej, które powstały podczas warsztatów ludowej rzeźby warmińskiej.
Uczestnicy pleneru na początku zostali wprowadzeni w temat – przystępując do pracy wiedzieli sporo o kulturze i historii Warmii, zaś architekturę i przyrodę mogli podziwiać na własne oczy. Uczestnicy warsztatów, które poprowadził twórca ludowy z Biskupca - Marian Murat najpierw wysłuchali wykładu, wprowadzającego w duchowość dawnych rzeźbiarzy i twórców na Warmii.
W każdej okolicy rzeźbiarze tworzyli inaczej, kształcąc styl lokalny. Warto podkreślić, że byli to ludzie, którzy każdą wolną chwilę poświęcali rzeźbie, nie szukając w niej zysków ponieważ mieli potrzebę tworzenia, wynikającą z pierwotnego instynktu zdobienia – tak wykład podsumowała Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki z CSE „Światowid". - Ci ludzie rozmiłowani byli w stwarzaniu postaci niebiańskich wśród których czują się najlepiej.
Podczas warsztatów powstało jedenaście prac, a wśród nich piety, postać i oblicze Ukrzyżowanego, św. Jan Nepomucen czy rajskie drzewo.
Wystawę można oglądać do 21 listopada na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |