› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Moc tańca hula

› zapowiedzi ponad rok temu    7.05.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 Moc tańca hula  fot. nadesłane

Hula to radość bycia ze sobą. Hula to medytacja w ruchu do pięknej muzyki hawajskiej. Chcesz poznać ten taniec – przyjdź na warsztaty, które odbędą się 21 maja w Centrum Tańca Promyk.

Hula to tradycyjny taniec hawajski, który dla samych Hawajczyków jest nie tylko tańcem ale i sposobem na życie w zgodzie z naturą, ich historią a w dawnych czasach był także element religii. W tańcu tym mieszkańcy przypominają sobie o znaczeniu sił natury w swoim życiu, emocjach oraz wyrażają szacunek dla przyrody i jej darów. Hula można podzielić na dwa rodzaje: kahiko i auana. Taniec kahiko opowiada o legendach i mitach hawajskich, o bogach, boginiach i wodzach Polinezji. Jest tańcem bardziej rytmicznym, tańczonym do dźwięków bębna ipu lub pahu. Auana natomiast to taniec nowoczesny, bardziej miękki, którego tematem jest piękno Hawajów i ich natura. Tańczy się go przy akompaniamencie hawajskiej gitary zwanej ukulele.

Niezależnie od stylu tańca, służy on rozwojowi na wszystkich płaszczyznach – fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i duchowej. To od nas zależy czy Hula jest po prostu świetną zabawą – wzmacniającą i rozluźniającą mięśnie oraz stawy; czy możliwością zatrzymania się i wejrzenia w siebie, odczucia swoich potrzeb, tęsknot oraz emocji. Każda z możliwości jest rozwijająca niezależnie od tego co wybieramy.

Samo słowo hula znaczy "kołysać biodrami na nisko ugiętych nogach" a także "poruszać wewnętrzną energię".

- Mówi się, że gdy ruszamy biodrami "masujemy" swoje narządy wewnętrzne uzdrawiając je przy okazji, poruszamy tym samym naszą energię wewnętrzną – tłumaczy prowadząca warsztaty Agnieszka Wenta - Miękki i płynny taniec uwalnia także ciało od napięć. Jest to więc taniec uzdrawiający i wprowadzający w dobry nastrój.

Hula ma więcej pozytywnej mocy. - Hula to także energia, która zmienia dziewczyny w kobiety. Stajemy się delikatne i jednocześnie silne, świadome swojej siły kobiecości. – opowiada Agnieszka Wenta – Dlatego taniec ten polecam zwłaszcza Panią, które chcą wzmocnić w sobie poczucie kobiecości. Na warsztaty może przyjść każdy, bez względu na wiek ponieważ Hula tańczą młode dziewczyny, jak i panie 60+.

Warsztaty odbędą się 21 maja (niedziela) w Centrum Tańca Promyk przy ul. Browarnej 80 w godzinach 17:00 – 20:00. Koszt to 15 zł od osoby. Na warsztaty należy zabrać wodę i przyjść w długich luźnych spódnicach lub wziąć ze sobą dużą kolorową chustę do przewiązania na biodrach. Tańczymy na boso!!!

Zyta Wrzos, Centrum Tańca PROMYK
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.