Motto plebiscytu na Osobowość Regionu, jak zaznacza jego pomysłodawczyni Anna Daczkowska, brzmi "Trzeba, byś żył dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie" (Seneka). Nic więc dziwnego, że nominowani w plebiscycie są ludzie, którzy działają na rzecz innych, wspierają lokalną kulturę czy sport. W tym roku o miano Osobowości Regionu rywalizowali: Antoni Czyżyk, Piotr Imiołczyk i Leszek Wójcik. Zdecydowano, że otrzyma je ostatni z wymienionych.
2 marca w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących odbyła się prezentacja kandydatów do tytułu Osobowości Regionu 2015. Dlaczego powstał ten plebiscyt, czemu on ma służyć? O tym opowiadała wówczas jego pomysłodawczyni, Anna Daczkowska:
Powstał on w 2004 roku. Stworzyłam go kiedy jeszcze pracowałam w Szkole Podstawowej nr 14. (...) Pierwszym zwycięzcą plebiscytu był pan Ryszard Skotnicki, twórca Zespołu Muzyki Dawnej. Program ten powstał z myślą o was
- mówiła Anna Daczkowska, zwracając się do uczniów.
Dlaczego? Ponieważ bardzo mi zależy, byście mieli autorytety, wzory do naśladowania. Abyście mieli skąd czerpać siły, bo wszyscy bohaterowie plebiscytu mają tę wewnętrzną siłę i "to coś", co nadaje ich działaniu sens. Naśladując ich możecie nabrać pewności siebie, przekonania, że dacie radę, że na wiele was stać.
Mówiła także:
Plebiscyt Osobowość Regionu to również okazja do oddania hołdu temu, kogo wybieramy, bo to, że ktoś pracuje społecznie i nie żyje dla siebie a dla innych, jest niezwykle ważne.
Uczniowie prezentowali także dokonania wybranych kandydatów do miana Osobowości Regionu. O Leszku Wójciku, który w głosowaniu uczniów zajął pierwsze miejsce (zdobył 52 głosy) mówiono, że w roku 1986 "siłą własnych rąk wybudował swój pierwszy warsztat stolarski o powierzchni 250 metrów kwadratowych". Z czasem jego firma rozrosła się, a on sam zainteresował się działalnością filantropijną. Wspiera m. in. Elbląską Orkiestrę Kameralną, projekt "Coolturalna Starówka" Latem czy Noce Teatru i Poezji. Inwestuje również w rozwój sportu, sponsorując lokalną drużynę piłkarzy ręcznych.
Wczoraj zgodnie z zapowiedziami odbyła się uroczysta, VII już gala, na której oficjalnie przekazano miano Osobowości Regionu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta, znajomi i przyjaciele laureata. Na sali przeważali jednak uczniowie. To dzięki nim Leszek Wójcik został wyróżniony. Na początku uroczystości głos zabrał dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka, Mirosław Siedler, który chwalił dokonania właściciela fabryk mebli. Zwracał uwagę na jego upór w dążeniu do celu i pracowitość.
Bohaterem dzisiejszej uroczystości jest człowiek naprawdę nieprzeciętny i wyjątkowy. Większości z was nie było na świecie, gdy Leszek Wójcik zaczynał budowanie, nie bójmy się tego słowa, potęgi fabryk Wójcik, które rozwijają się do dziś. Zaczynał w zasadzie od niczego. Miał jedynie swoje dwie ręce i chęć oraz talent. Talent, dodajmy, organizacyjny i zapał do pracy. Te słowa kierują do młodych ludzi: macie dwie ręce, chęć i możecie wiele zdziałać. Nie oglądajcie się na innych, tak jak to robił bohater dzisiejszego dnia.
Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu, Zofia Ostrówka, wprowadzając na scenę laureata do tytułu Osobowości Regionu mówiła, że dzięki takim przedsięwzięciom jak to, którego pomysłodawczynią jest Anna Daczkowska, możemy lepiej poznać przedsiębiorców, samorządowców, ludzi sztuki, kultury, a przede wszystkim ludzi z pasją, którzy działają na rzecz naszego miasta. Leszek Wójcik w swoim krótkim wystąpieniu mówił:
Myślę, że swoją osobą, przez to, co zrobiłem i co jeszcze chcę zrobić, możemy razem jeszcze wiele w naszym mieście osiągnąć. Przypisywane mi dokonania nie są tylko moją zasługą, ale przede wszystkim współpracującego ze mną zespołu. Cieszę się bardzo z wyboru i przyznam, że jestem mile zaskoczony, że młodzież postawiła na przedsiębiorczość.
Kilka słów uznania przekazał laureatowi również Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marian Podziewski:
Znamy się z Leszkiem Wójcikiem od wielu lat i chcę powiedzieć, że to rzeczywiście jest wyjątkowa osobowość, która nie tylko myśli o biznesie, dochodach, o swojej przyszłości materialnej, ale uczestniczy w swoim życiu prywatnym w sposób oddany dla każdego człowieka. Przy swojej rodzinie, bardzo mocno zakorzenionej w takiej właśnie więzi, zyskał nowych członków rodziny - swoją załogę. bo traktuje ją jak bliskich. I to widać. (...) Nie jest zadufany w sobie, nie manifestuje tego, że ma dużo pieniędzy. jest normalnym, zwykłym człowiekiem. Leszku, pozostań taki.
Wczorajsza gala obfitowała w wiele atrakcji. Oprócz występów artystycznych, przygotowanych specjalnie dla Osobowości Regionu 2015, młodzi dziennikarze postawili laureata w ogniu pytań. Opowiadał on m. in. o swoim ulubionym przedmiocie w szkole, o zabawach w dzieciństwie, o studiach. Wszystko po to, by publiczność mogła go poznać z zupełnie innej strony.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wczorajszego wydarzenia.