› bieżące |
ponad rok temu
14.08.2016 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Polska jest piękna – wiedzą o tym już nie tylko Polacy, ale coraz częściej także mieszkańcy innych krajów. Z danych Polskiej Organizacji Turystyki wynika, że w 2015 roku nad Wisłę zawitało ponad 16 milionów zagranicznych turystów. 2016 rok ma być pod tym względem rekordowy. Choć nadal daleko nam do turystycznych tuzów, to widać wyraźny trend – Polska staje się modną destynacją. Które polskie miasta najchętniej odwiedzają turyści z zagranicy? Szczegółowe dane na ten temat zebrała porównywarka cen lotów www. idealo.pl.
W zestawieniu zostały uwzględnione wizyty z krajów, których mieszkańcy od lat najchętniej przyjeżdżają nad Wisłę: czy to w celach biznesowych, czy coraz częściej typowo turystycznych. Są to: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Austria, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Holandia i Stany Zjednoczone.
Porównywarka cen lotów idealo.pl przyjrzała się danym za rok 2015 i sprawdziła, które miasta cieszą się największą popularnością, czyli są najchętniej odwiedzane przez zagranicznych gości. Oto czołowa piątka:
Pozostałe polskie miasta, choć nie wypracowały sobie jeszcze tak dużej popularności, również mogą się pochwalić całkiem niezłymi statystykami. Poznań odwiedziło 4% zagranicznych turystów, Rzeszów i Łódź po 3%, a Bydgoszcz i Lublin po 2%.
Porównywarka cen lotów idealo.pl pokusiła się o sprawdzenie, które polskie miasta najchętniej odwiedzają obywatele poszczególnych krajów. Wyniki nie są zaskakujące, choć w niektórych przypadkach prezentują się bardzo ciekawie.
Niemcy i Austriacy
Sąsiedzi zza Odry są naszymi najczęstszymi zagranicznymi gośćmi. W 2015 roku stanowili aż 42% wszystkich obcokrajowców odwiedzających Polskę. 39% Niemców przekraczających polską granicę za swój cel obiera Warszawę. 26% kieruje się do Gdańska, a 16% do Krakowa.
Austriacy jeszcze nie do końca poznali walory naszego kraju i stanowią znacznie mniejszą grupę zagranicznych turystów. Mają jednak podobne do Niemców preferencje: 18% wybiera Warszawę i Gdańsk, 13% Kraków, do którego mogą szybko dojechać.
Hiszpanie i Włosi
Polacy uwielbiają odwiedzać te południowe kraje, a ich mieszkańcy coraz chętniej zaglądają nad Wisłę. Póki co jednak skupiają się na poznawaniu uroków Warszawy – za cel podróży do Polski obiera ją 56% Hiszpanów i 47% Włochów.
W stricte turystycznych celach południowcy przyjeżdżają do Krakowa – cieszy się on popularnością 22% Włochów i Hiszpanów. Co ciekawe trzecie miejsce zajmują Katowice, które w 2015 roku przyciągnęły 17% turystów z Włoch i 8% z gorącej Hiszpanii.
Holendrzy
Holendrzy zaskoczyli. Ci, którzy przyjechali do naszego kraju w 2015 roku, najchętniej odwiedzali nie Warszawę czy Kraków, ale Katowice. Stolicę Dolnego Śląska wybrało 32% Holendrów goszczących nad Wisłą. 23% z nich odwiedziło natomiast Warszawę, a 16% Kraków.
Francuzi
Turyści znad Loary nie wykazali się szczególną oryginalnością. Aż 51% z nich odwiedziło Warszawę, która stanowi główny cel mieszkańców tego kraju. Druga pozycja przypadła Krakowowi (17%), a trzecia Wrocławiowi (8%). C'est la vie.
Portugalczycy i Brytyjczycy
Typowy Portugalczyk przyjeżdżający do naszego kraju od razu kieruje się do Warszawy – polska stolica przyciąga aż 70% wszystkich turystów z tego pięknego zakątka Europy. 12% fatyguje się jeszcze do Krakowa, a tylko 6% odkrywa uroki Gdańska.
Z Brytyjczykami jest podobnie, choć proporcje są zupełnie inne. 29% mieszkańców Zjednoczonego Królestwa za cel swojej wizyty obiera Warszawę, 16% przyjeżdża do Krakowa, a 13% do Gdańska.
Amerykanie
John z Teksasu nie wychyla nosa poza Warszawę – polska stolica cieszy się popularnością aż 59% Amerykanów przyjeżdżających nad Wisłę. 24% do planu wycieczki dokłada Kraków. Jak zauważyła porównywarka idealo.pl 6% turystów z USA w 2015 roku odwiedziło także Rzeszów.
Już jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej
Polskie miasta i miasteczka mogą zacierać ręce. Polska jest wskazywana jako jedna z najmodniejszych destynacji turystycznych na kolejne lata. Nasz kraj może zapewnić nie tylko wspaniałe atrakcje, zabytki i spektakularne widoki, ale także doskonałą kuchnię i – to coraz ważniejszy czynnik – wysoki stopień bezpieczeństwa.
Jest zatem kwestią czasu, gdy pęknie magiczna bariera 20 milionów zagranicznych turystów. Po jej przekroczeniu Polska stanie się ważnym punktem na turystycznej mapie Europy.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |