› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Kto otrzymał Elbląskie Nagrody Kulturalne?

› bieżące 2 miesiące temu    28.04.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kto otrzymał Elbląskie Nagrody Kulturalne? fot. UM Elbląg

Elbląski samorząd od lat, w ramach sprawowania mecenatu nad działalnością kulturalną, wspiera osoby zajmujące się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury. Tradycyjnie już w kwietniu przyznawane są stypendia artystyczne, kulturalne, a także Elbląskie Nagrody Kulturalne.

- Od lat wspieramy środowisko kulturalne i artystyczne w mieście. Doceniamy tych wszystkich, którzy swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju elbląskiej kultury. Czynimy to w wymiarze finansowym, materialnym, czy organizacyjnym. Jednym z najważniejszych narzędzi bezpośredniego wsparcia naszych artystów są przyznawane stypendia i Elbląskie Nagrody Kulturalne. Ich celem jest promocja dorobku artystów i zwiększenie obecności kultury w życiu codziennym miasta – podkreśla Witold Wróblewski Prezydent Elbląga.

Elbląskie Nagrody Kulturalne składają się z kilku programów, są to:  Stypendia Artystyczne Miasta Elbląg, adresowane do najzdolniejszej młodzieży, Stypendia Kulturalne przyznawane artystom, którzy swoją działalnością zmieniają na lepsze nasze miasto oraz promują Elbląg w kraju i na arenie międzynarodowej oraz Nagrody -  Wydarzenie Roku, Kreator Kultury i Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga.

Komisja stypendialna wyłoniła 28 laureatów stypendium artystycznego, 10 laureatów stypendium kulturalnego. Nagrodę Artystyczną Prezydenta Elbląga otrzymał Jakub Grzelachowski, a tytuł „Kreator Kultury” zdobył Jacek Żukowski. Nie przyznano natomiast Nagrody „Wydarzenie Roku”.

- Gratuluję wszystkim stypendystom i laureatom. Wiem, że kultura wymaga mecenatu i dlatego mam nadzieję, że otrzymane Nagrody i stypendia pomogą w zdobywaniu kolejnych sukcesów, dzięki którym nasze miasto rozsławiane będzie poprzez Waszą artystyczną i kulturalną działalność – podkreśla prezydent Witold Wróblewski.

Na rozwój talentów artystycznych i projekty realizowane przez stypendystów z budżetu miasta przeznaczono 94.500 zł.


Laureaci Stypendium Artystycznego

1) Maja Bartnicka
2) Martyna Budziszewska
3) Maja Czebotar
4) Hanna Dominika Duk
5) Maria Natalia Gałecka
6) Adrianna Gesek
7) Maja Grzegółkowska
8) Jagoda Ingielewicz
9) Pola Janowicz
10) Justyna Kanownik
11) Dominika Kiedyk
12) Julia Kołtonowska
13) Maria Laskowska
14) Stanisław Jan Lasota
15) Marta Astrid Michalska – Pedersen
16) Sophia O’Connor
17) Marcin Olewniczak
18) Tamara Pawłowska
19) Patryk Purzycki
20) Milena Rogowicz
21) Nadia Rożentalska
22) Amelia Sawicka
23) Lena Siembor
24) Szymon Jan Stasik
25) Alicja Stefańska
26) Mateusz Szapański
27) Maria Zimińska
28) Nadia Zysnarska

Laureaci Stypendium Kulturalnego

1) Ewelina Bemnarek
2) Maciej Głowiński
3) Julia Kaczmarczyk
4) Karolina Kardas
5) Kinga Kosacz - Drozdek
6) Bartosz Krzywda
7) Wojciech Minkiewicz
8) Barbara Misiewicz
9) Maciej Olewniczak
10) Małgorzata Wójcik

NAGRODA ARTYSTYCZNA

JAKUB GRZELACHOWSKI – elbląski muzyk – kameralista, wiolonczelista Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, stypendysta Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.  

Osiągnięcia:
1 miejsce na X Concorso Internazionale Per Giovani Musicisti, marzec 2021 r.
3 miejsce na Gustav Mahler Prize, Cello Competition 2021, 8 lutego 2021 r.
2 miejsce na International Moscow Music Competition, 1 czerwca 2021 r.
3 miejsce na International Music Competition w kategorii zespół kameralny
3 miejsce na International Music Competition w kategorii instrumenty smyczkowe
2 miejsce na 5 Vilnius International Youth Music Competition Scarlatti Award, 23 października 2020
2 miejsce na I International Online Instrumental Performance Competition w kategorii zespół kameralny oraz nagroda specjalna na tym samym konkursie.

Występ podczas festiwalu „Muzyka Naszych Czasów” oraz wydanie płyty przez wytwórnię DUX.
Występ solowy z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie podczas międzynarodowego festiwalu muzyki klasycznej przez Radio Szweckie Baltic Sea Festival 2021.
Realizacja płyty z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie z kompozycjami Krzysztofa Meyera przez wytwórnię DUX.

NAGRODA KREATOR KULTURY

JACEK ŻUKOWSKI - poeta, scenarzysta, reżyser, operator kamery i animator. Związany z organizacjami pozarządowymi od lat działającymi głównie na polu szerzenia i promowania kultury (Stowarzyszenie Alternatywnie, Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest?) oraz wykorzystujący zawodowe umiejętności i możliwości do zarówno oryginalnego i profesjonalnego dokumentowania życia kulturalnego w Elblągu jak i inicjowania przedsięwzięć.

Prowadzi zajęcia edukacyjne dla osób chcących postawić pierwsze kroki w trudnej sztuce realizacji filmowej. Jego etiudy prezentujące zwykle nagradzanych przez lata innych twórców kultury zawsze pozostawiają poczucie obcowanie ze swego rodzaju majstersztykiem realizacyjnym. Korzysta z programu stypendiów kulturalnych wykorzystując je na tworzenie cudownych i absolutnie unikatowych realizacji filmowych. Współpracuje z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym nowatorsko promując jego działania. Zawsze aktywny przy organizacji Festiwalu Literackiego „Wielorzecze”, Festiwalu Filmów Poniżej Poziomu, Grafataków, czy Elbląskim Święcie Muzyki. Zakochany w Elblągu, na skórze nosi tego dowody w postaci symbolicznych tatuaży elbląskich form przestrzennych.

Za swoją, głównie filmową, twórczość wielokrotnie nagradzany na przeglądach i festiwalach ogólnopolskich. Zawsze podkreśla tam gdzie jest jego miejsce i dom. W jego produkcjach lokalny pierwiastek jest zresztą zawsze obecny i mocno eksponowany.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.