› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Ksiądz z Elbląga przekazał wszystkie pieniądze z tacy do puszek wolontariuszy WOŚP!

› bieżące ponad rok temu    15.01.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 9 ocen 0 / 0%
A A A
Ksiądz z Elbląga przekazał wszystkie pieniądze z tacy do puszek wolontariuszy WOŚP! fot. facebook.com/Wosp.Sztab.Elblag

O tym fakcie poinformowało wiele ośrodków medialnych, w tym ogólnopolskich. W dniu 26. Finału WOŚP duchowny z parafii pw. Dobrego Pasterza w Elblągu (Kościół Polskokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej) przekazał wszystkie pieniądze zabrane na tacę do puszkek wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Elbląski sztab WOŚP zapewnił, że ksiądz poinformował przed nabożeństwem, że ofiara, które zostanie zebrana na tacę, zostanie przekazana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Większość komentarzy była przychylna postawie duchownego. Oto ich niewielki wybór:

Ksiądz jest niesamowity !!!! Byłam na ślubie swojego kuzyna i ten o to ksiądz! Niesamowity klimat wprowadził podczas przysięgi i nie tylko ! Aż serce się raduje ze pomaga Cudownemu Owsiakowi! !! Brawo.

Wielki szacunek dla ksiedza. Jestem naprawdę pod wrażeniem. Kto daje to 2 razy tyle dostaje.

Jestem pod wrażeniem. 

Tak, proboszcz Klaban to ksiądz z prawdziwego zdarzenia.

Ten Ksiądz jest wspaniały i wie że ta zbiórka pomaga Polsce.

Były też innego innego rodzaju komentarze. Poniżej niektóre z nich:

Całym sercem popieram WOŚP i co roku dokładam się na ten cel i jedyne co mam do zarzucenia i chciałabym zmienić w całej tej szlachetnej akcji to aby "światełko do nieba" symbolizowały lasery a nie huczne fajerwerki. Ale wracając do tego , co chciałabym skomentować tutaj. Szanuję decyzje innych, którzy z jakichś powodów nie popierają tej akcji. Nie życzą sobie to nie, nie można nikogo zmuszać. Patrząc natomiast na te zdjęcia nasuwa mi się taka myśl: dlaczego ksiądz wyjmuje z tacy, a nie z kieszeni, żeby wrzucić do skarbonki? Przecież każda taca każdorazowo ofiarowana jest na konkretny cel, jaki zostaje ogłoszony wiernym na ambonie tuż przed zbieraniem, aby mogli zadecydować czy chcą dołożyć się czy nie.

Tylko szkoda, że nie dał kasy na WOŚP ze swojej kieszeni, tylko z tacy do której rzucali parafianie.

Nie znam się na finansach Kościoła polskokatolickiego, ale w Kościele rzymskokatolickim gdyby tak zrobił, to byłaby to zwykła kradzież - pieniądze z tacy nie należą do księdza. Więc nie ma co porównywać.  A tak fajnie się dowala rzymskim katolikom, nie?

Proboszczem parafii pw. Dobrego Pasterza w Elblągu (ul. Warszawska 9), należącej do Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (pełna nazwa) jest ks. Kazimierz Klaban.

Nauka Kościoła Polskokatolickiego w RP w sprawach zasadniczych nie odbiega od wiary i tradycji Kościoła katolickiego. Posługuje się kalendarzem liturgicznym roku kościelnego. Najwyższą cześć Kościół oddaje Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. Kościół oddaje cześć aniołom, apostołom, męczennikom i świętym, a wśród nich w szczególny sposób Maryi Pannie, choć warto zauważyć, że nie akceptuje dogmatu o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. 

Kościół uznaje tradycyjne 7 sakramentów. Warto jednak zauważyć, że są poważne różnice. Małżeństwo uznawane w Kościele rzymskokatolickim za nierozerwalny sakrament, według postanowień Kościoła polskokatolickiego może być rozwiązane w sytuacji, gdy związek małżeński „na skutek słabości ludzkiej rozpadł się”. Strona niewinna (bądź też mniej winna) rozbicia związku może ubiegać się o zezwolenie na zawarcie ponownego ślubu. Eucharystia sprawowana jest pod dwiema postaciami: Ciała i Krwi Pańskiej. W Kościele Polskokatolickim w RP są sprawowane dwie formy spowiedzi: indywidualna (uszna w konfesjonale) oraz ogólna (sprawowana bądź jako odrębny obrzęd przed ołtarzem, bądź w połączeniu z mszą świętą w części zwanej spowiedzią powszechną). Do spowiedzi indywidualnej są zobowiązane przystępować dzieci oraz młodzież do sakramentu bierzmowania.

Kościół Polskokatolicki w RP nie uznaje dogmatu o nieomylności papieża oraz przyjmuje zasadę dobrowolności celibatu duchownych.

W związku ze złożeniem w 1898 r. papieżowi Leonowi XIII petycji i odrzuceniem jej przez Stolicę Apostolską, Polski Narodowy Kościół Katolicki odłączył się od jurysdykcji biskupów rzymskokatolickich. 

Więcej informacji na temat różnic pomiędzy Kościołem polskokatolickim i rzymskokatolickim znajdziecie w poniższych artykułach:

Polsko czy rzymskokatolicki?

Kościół polskokatolicki

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ znawca
ponad rok temu ocena: 63%  9
chyba kiedys proboszcz ubecji służył to był taki PRL-owski kościół [sekta]
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Spacerowicz
ponad rok temu ocena: 53%  8
Sakramenty ważne czy nie ważne , dla Pana Boga liczy się człowiek jaki jest i jak postępuje a nie do jakiego chodzi kościoła i gdzie się modli . Pan Bóg jest dla wszystkich a nie tylko dla katolików wyznania rzymskokatolickiego .
odpowiedz oceń komentarz 8 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ~ mówięprawdę
ponad rok temu ocena: 100% 7
jeżeli ktoś deklaruje się jako katolik rzymskokatolicki to powinien żyć w zgodzie z tym czego naucza Kościół rzymskokatolicki... ks. Kleban nic nie mówi rzymskokatolikom, bo dzięki temu zarabia na nich kasę. Dużo osób nie jest świadomych, że bierzmowanie u polskokatolików jest nie ważne, a mimo to ks. Kleban ich przyjmuje... (a przynajmniej do niedawna tak robił)
~ pytamoprawde
ponad rok temu ocena: 46%  6
do mówięprawdę: powiedz w takim razie na co idzie państwowy Fundusz Kościelny opłacany z naszych podatków?
odpowiedz oceń komentarz 6 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ~ mówięprawdę
ponad rok temu ocena: 83% 5
zobacz najpierw ile podczas wojny zostało zabranych Kościołowi majątków - gdyby Państwo miało wszystko oddać to dużo instytucji nie miałoby gdzie się podziać. Państwo po prostu woli zwrócić Kościołowi pieniądze za utracony majątek, a kasa...? Pieniądze idą na różne cele - zobacz ile Kościół wysyła na pomoc w Syrii, na Ukrainę, czy też na pomoc tutaj w Polsce... naprawdę wystarczy poczytać papiery, a nie szukać informacji w gazetach, które szukają sensacji...
~ ksamol
ponad rok temu ocena: 64%  4
A skąd możecie wiedzieć czy ksiądz, oprócz pieniędzy z tacy, nie dał działki ze swojego portfela? Nie musi tym się chwalić.
odpowiedz oceń komentarz 9 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mówięprawdę
ponad rok temu ocena: 63%  3
Kościół Polskokatolicki to nie to samo co Kościół Rzymskokatolicki do którego należy większość z nas. Jedyne co łączy nas z Polskokatolikami to chrzest. Wszystkie inne sakramenty są nieważne. Wielu rzymkokatolików przychodzi do parafii polskokatolickiej i przyjmuje komunię i przychodzi do sakramentu bierzmowania, ale niestety nie są to ważne sakramenty o czym nie mówi ksiądz Klaban. Ks. Klaban świetnie wyszedł na zdjęciu, ale trzeba pamiętać o tym w jaki sposób funcjonuje kościół polskokatolicki, a jak rzymskokatolicki. Mimo, że wielu ludzi pluje na księży rzymskokatolickich nie zdają sobie sprawy, że NIC co ludzie wrzucają na tacę nie ląduje w kieszeni księdza Również nie wszystkie pieniądze z kolędy są dla księży. Kasa dla księdza to przede wszystkim praca nauczycielska w szkole oraz to co dostaje za odprawienie Mszy Świętej i podczas np. ślubu, czy pogrzebu (ale też nie wszystko, bo treba opłacić organistę, kościelnego, prąd, światło, świece itd. - na to właśnie idzie również taca)
odpowiedz oceń komentarz 12 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fafik
ponad rok temu ocena: 14% 2
ale już nie wiesz tego ile z tej tacy idzie na kościół, ile do kurii, ile dla księdza. ksiądz przekazuje ile ma, a ile ma to tylko on sam wie. jeżeli z samych lekcji religii potrafią co 2 lata nazbierać na auto za 150-200 tys. to tylko religii uczyć ;(
~ ~ mówięprawdę
ponad rok temu ocena: 83% 1
~ fafik - pieniądze z tacy idą po części na kurię i na kościół (prąd, organista, kościelny, świece, kwiaty i wszystkie tego typu rzeczy). Ksiądz z tacy nie bierze do ręki nic. Oczywiście są księża, któzy jeżdżą lepszymi samochodami, ale zauważ, że zazwyczaj nie są to zwykli księża, a raczej tacy, którzy pracują w kurii, albo są wykładowcami w seminarium (a wtedy pensja jest inna, bo zazwyczaj nie pracują tylko na jednym uniwerytecie), którzy dostają wypłaty z uniwersytetów jako doktorzy, czy profesorowie, do tego czasami dochodzą profity z pisania książek naukowych itd... - zwykły, prosty ksiądz nie zarabia tak dużo.. Poza tym nie ma co porównywać księdza do normalnego człowieka, bo ksiądz utrzymuje za swoją pensję tylko siebie (mieszkanie, jedzenie ma zapewnione), więc ma możliwość odkładania większej ilości pieniędzy... - ale jeżeli ksiądz ma tak lepiej to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś Ty, czy tak samo jak Ty myślący faceci zostali księżmi - będziesz mógł jeździć takimi furami
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.