fot. facebook.com/Wosp.Sztab.Elblag
O tym fakcie poinformowało wiele ośrodków medialnych, w tym ogólnopolskich. W dniu 26. Finału WOŚP duchowny z parafii pw. Dobrego Pasterza w Elblągu (Kościół Polskokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej) przekazał wszystkie pieniądze zabrane na tacę do puszkek wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Elbląski sztab WOŚP zapewnił, że ksiądz poinformował przed nabożeństwem, że ofiara, które zostanie zebrana na tacę, zostanie przekazana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Większość komentarzy była przychylna postawie duchownego. Oto ich niewielki wybór:
Ksiądz jest niesamowity !!!! Byłam na ślubie swojego kuzyna i ten o to ksiądz! Niesamowity klimat wprowadził podczas przysięgi i nie tylko ! Aż serce się raduje ze pomaga Cudownemu Owsiakowi! !! Brawo.
Wielki szacunek dla ksiedza. Jestem naprawdę pod wrażeniem. Kto daje to 2 razy tyle dostaje.
Jestem pod wrażeniem.
Tak, proboszcz Klaban to ksiądz z prawdziwego zdarzenia.
Ten Ksiądz jest wspaniały i wie że ta zbiórka pomaga Polsce.
Były też innego innego rodzaju komentarze. Poniżej niektóre z nich:
Całym sercem popieram WOŚP i co roku dokładam się na ten cel i jedyne co mam do zarzucenia i chciałabym zmienić w całej tej szlachetnej akcji to aby "światełko do nieba" symbolizowały lasery a nie huczne fajerwerki. Ale wracając do tego , co chciałabym skomentować tutaj. Szanuję decyzje innych, którzy z jakichś powodów nie popierają tej akcji. Nie życzą sobie to nie, nie można nikogo zmuszać. Patrząc natomiast na te zdjęcia nasuwa mi się taka myśl: dlaczego ksiądz wyjmuje z tacy, a nie z kieszeni, żeby wrzucić do skarbonki? Przecież każda taca każdorazowo ofiarowana jest na konkretny cel, jaki zostaje ogłoszony wiernym na ambonie tuż przed zbieraniem, aby mogli zadecydować czy chcą dołożyć się czy nie.
Tylko szkoda, że nie dał kasy na WOŚP ze swojej kieszeni, tylko z tacy do której rzucali parafianie.
Nie znam się na finansach Kościoła polskokatolickiego, ale w Kościele rzymskokatolickim gdyby tak zrobił, to byłaby to zwykła kradzież - pieniądze z tacy nie należą do księdza. Więc nie ma co porównywać. A tak fajnie się dowala rzymskim katolikom, nie?
Proboszczem parafii pw. Dobrego Pasterza w Elblągu (ul. Warszawska 9), należącej do Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (pełna nazwa) jest ks. Kazimierz Klaban.
Nauka Kościoła Polskokatolickiego w RP w sprawach zasadniczych nie odbiega od wiary i tradycji Kościoła katolickiego. Posługuje się kalendarzem liturgicznym roku kościelnego. Najwyższą cześć Kościół oddaje Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. Kościół oddaje cześć aniołom, apostołom, męczennikom i świętym, a wśród nich w szczególny sposób Maryi Pannie, choć warto zauważyć, że nie akceptuje dogmatu o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.
Kościół uznaje tradycyjne 7 sakramentów. Warto jednak zauważyć, że są poważne różnice. Małżeństwo uznawane w Kościele rzymskokatolickim za nierozerwalny sakrament, według postanowień Kościoła polskokatolickiego może być rozwiązane w sytuacji, gdy związek małżeński „na skutek słabości ludzkiej rozpadł się”. Strona niewinna (bądź też mniej winna) rozbicia związku może ubiegać się o zezwolenie na zawarcie ponownego ślubu. Eucharystia sprawowana jest pod dwiema postaciami: Ciała i Krwi Pańskiej. W Kościele Polskokatolickim w RP są sprawowane dwie formy spowiedzi: indywidualna (uszna w konfesjonale) oraz ogólna (sprawowana bądź jako odrębny obrzęd przed ołtarzem, bądź w połączeniu z mszą świętą w części zwanej spowiedzią powszechną). Do spowiedzi indywidualnej są zobowiązane przystępować dzieci oraz młodzież do sakramentu bierzmowania.
Kościół Polskokatolicki w RP nie uznaje dogmatu o nieomylności papieża oraz przyjmuje zasadę dobrowolności celibatu duchownych.
W związku ze złożeniem w 1898 r. papieżowi Leonowi XIII petycji i odrzuceniem jej przez Stolicę Apostolską, Polski Narodowy Kościół Katolicki odłączył się od jurysdykcji biskupów rzymskokatolickich.
Więcej informacji na temat różnic pomiędzy Kościołem polskokatolickim i rzymskokatolickim znajdziecie w poniższych artykułach:
Polsko czy rzymskokatolicki?
Kościół polskokatolicki