› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Krakowiacy i Górale „na eksport” (+ zdjęcia)

› bieżące 4 miesiące temu    5.11.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
5 zdjęćKrakowiacy i Górale „na eksport” (+ zdjęcia) fot. Włodzimierz Wawro

Elbląski Teatr zaprezentuje gorzowskiej i krośnieńskiej publiczności spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Przedstawienie wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To ogromne przedsięwzięcie angażujące cały zespół aktorski, tancerzy, chór i orkiestrę będzie można zobaczyć w Teatrze im. Aleksandra Sewruka 8 listopada o godzinie 19:00. Następnie „Krakowiacy i Górale” ruszą w Polskę.

Na patriotyczną nutę

„Krakowiaków i Górali” wystawiono po raz pierwszy 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. „Krakowiacy…” żywiołowo przyjmowani w 1794, dziś są również entuzjastycznie oklaskiwani. Utwór autorstwa Wojciecha Bogusławskiego, uznanego za ojca polskiej sceny narodowej i teatru politycznego, uważany jest za pierwszą polską operę narodową, do której muzykę skomponował Jan Stefani. Obroniła się ona przed upływem czasu. Stefani w mistrzowski sposób prowadził polskie ludowe tematy taneczne: krakowiaka, poloneza, oberka. Wszystkie arie są napisane z lekkością, w stylu charakterystycznym dla tamtego okresu, głównie arii pisanych przez Francuzów – podkreśla w wywiadach Emil Wesołowski, reżyser i choreograf elbląskiej realizacji. Utwór Bogusławskiego już w oświeceniu został odebrany jako mistrzostwo aluzji politycznych. Dzisiaj ,,Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” ma znaczenie przede wszystkim historyczne, a pod względem artystycznym zaciekawia i bawi widzów swoją dowcipną, lekką formą muzyczną, która w błyskotliwy sposób opowiada o sile tkwiącej w solidarności, poczuciu jedności narodowej i myśleniu patriotycznym. Barwne, przepełnione tańcem i muzyką widowisko jest jedną z większych produkcji u Sewruka. Ponad 50 wykonawców, w tym cały zespół aktorski, aktorzy występujący gościnnie, tancerze, chór i orkiestra.

Spektakl idealny na jubileusze

W Elblągu premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2016 roku. Wówczas uświetniła obchody 40-lecia elbląskiego teatru. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Teatr im. A. Sewruka został zaproszony do prezentacji swojej inscenizacji podczas 35. Gorzowskich Spotkań Teatralnych (11 listopada) i 40. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych (13 listopada).

Jacek Żukowski , Teatr im. A. Sewruka w Elblągu 

 • Krakowiacy i Górale „na eksport”
 • Krakowiacy i Górale „na eksport”
 • Krakowiacy i Górale „na eksport”
 • Krakowiacy i Górale „na eksport”
 • Krakowiacy i Górale „na eksport”
ilość zdjęć 5 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.