› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Koncert Magnificat w Elblągu

› bieżące 21 dni temu    8.05.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Koncert Magnificat w Elblągu fot. Nadesłane.

„Magnificat”, to tytuł koncertu, na który zapraszają Magdalena Garbecka i Miłosz Janiak. To dwoje elblążan działających, na rzecz elbląskiej kultury muzycznej, promując tym elbląską chóralistykę.

„Pewnego dnia Miłosz Janiak, elbląski dyrygent i pedagog, wpadł na pomysł stworzenia większego utworu na chór i zespół instrumentalny. Z tym pomysłem zwrócił się do mnie, a jako że współpracujemy już wiele lat natychmiast się zgodziłam” – komentuje Magdalena Garbecka.

Pomysł ten zrealizowany został przy wsparciu Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. W 2022 roku, w ramach programu stypendialnego „PROMOCJE”, Magdalena Garbecka otrzymała stypendium na napisanie kompozycji „Magnificat”, a rok później Miłosz Janiak na realizację tego projektu. „Magnificat”, to kantyk śpiewany w trakcie nieszporów (nabożeństwa sprawowanego w Kościołach chrześcijańskich w porze wieczorowej).

Nazwa pochodzi od jego pierwszego słowa w języku łacińskim: „Magnificat anima mea Dominum” („Wielbi dusza moja Pana”). Jest to radosna pieśń dziękczynna, oparta na tekstach ze Starego Testamentu. Tekst „Magnificatu” był wielokrotnie wykorzystany przez mistrzów swoich czasów, takich jak: Claudio Monteverdi, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Arvo Pärt, Krzysztof Penderecki czy Wojciech Kilar.

Elbląska kompozytorka tekst ten zinterpretowała na swój sposób i stworzyła 5-częściową kompozycję przeznaczoną na sopran solo, chór mieszany oraz zespół instrumentalny, w którego skład wchodzą: flet, klarnet, dwoje skrzypiec, wiolonczela, fortepian i małe instrumenty perkusyjne. Na koncercie oprócz prawykonania kompozycji „Magnificat” rodzimej, elbląskiej twórczyni Magdaleny Garbeckiej, usłyszymy również kompozycje zagranicznych twórców chóralnych, takich jak: Greg Gilpin, John Leavitt, Mary Lynn Ligfoot, Bryan Sharpe, Carole Stephens.

Miłosz Janiak (pomysłodawca projektu) jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku o specjalności dyrygentura chóralna w klasie dr. Sławomira Bronka.

W latach 2018 – 2021 odbył Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Państwowych Szkołach Muzycznych w Tczewie, Pelplinie i Kościerzynie. Regularnie uczestniczy w licznych kursach, konferencjach i seminariach z zakresu emisji głosu i dyrygentury. Miłosz Janiak jest dwukrotnym stypendystą Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Magdalena Garbecka, elbląska kompozytorka i aranżerka. Z wyróżnieniem ukończyła dwa kierunki studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: kompozycję (2022) w klasie Marka Czerniewicza oraz rytmikę (2019); praca magisterska napisana pod kierunkiem Marzeny Kamińskiej). Jej kompozycje i aranżacje zostały wykonane nie tylko w wielu polskich miastach, ale też poza granicami Polski, m.in.: Bruksela (Belgia), Großenkneten i Oldenburgu (Niemcy) czy Tbilisi (Gruzja). Jej twórczość była prezentowana na koncertach i festiwalach, takich jak m.in.: Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”, Koncert Galowy Benefisu Dojrzałości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czy też na trzech edycjach studenckich Koncertów Muzyki Filmowej. Jest dwukrotną stypendystką Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, laureatką Nagrody Artystycznej Prezydenta Elbląga, a także trzykrotnie otrzymała stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów. Od 2022 roku jest członkinią Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. W kręgu jej zainteresowań znajduje się m.in. twórczość dla dzieci i młodzieży, muzyka kaszubska, chóralistyka, improwizacja oraz edytorstwo muzyczne, z zakresu, którego ukończyła Kurs Edytorstwa Muzycznego organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Młodzi twórcy do udziału w koncercie zaprosili Elbląski Chór Kameralny działający od 2016 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Miłosz Janiak. Jest to zespół amatorski, skupiający osoby w różnym wieku, które łączy miłość do muzyki. Do najważniejszych osiągnięć chóru należą: udział w XIV Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2018), gdzie zespół zdobył srebrny dyplom oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór w języku kaszubskim oraz udział w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Dona Nobis Pacem” we Wrocławiu (2022), gdzie chór otrzymał brązowy dyplom w kategorii chórów osób dorosłych. 13 maja 2019 roku, w Gdańsku, podczas koncertu dyplomowego Miłosza Janiaka, Elbląski Chór Kameralny wraz z orkiestrą i solistami, wykonał „Requiem” Aharona Harlapa – izraelskiego współczesnego kompozytora, było to prawykonanie tego dzieła w Europie.

W koncercie „Magnificat” udział wezmą: Miłosz Janiak – dyrygent, Magdalena Łaszcz – sopran, Maja Wilkowska – flet, Emilia Kwaśniewska – klarnet, Jakub Piwowarski i Rafał Wiśniewski – skrzypce, Flavia Mazur – wiolonczela, Magdalena Garbecka i Bartosz Śpiewak – fortepian.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki do wzięcia udziału w koncercie „Magnificat”. Koncert odbędzie się 11 maja 2024 r. godz. 19.00 do Kościoła pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu ul. Obrońców Pokoju 10. Wstęp wolny.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.