› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Kolosy. 8 marca rusza w Gdyni największy festiwal podróżniczy w Europie

› region 2 miesiące temu    8.03.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kolosy. 8 marca rusza w Gdyni największy festiwal podróżniczy w Europie

8 marca 2019 r. rusza w Gdyni największy festiwal podróżniczy w Europie. Jak zawsze potrwa trzy dni, a jego program szczelnie wypełniają dziesiątki prezentacji i filmów z wypraw w niemal wszystkie zakątki świata. Wybitne dokonania eksploracyjne światowej rangi, podróże „przed siebie” w pogoni za marzeniami i zaskakujące odkrycia całkiem blisko – to wszystko i o wiele więcej już niebawem w Gdyni. Głównym punktem 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów będzie ceremonia wręczenia Kolosów, nagród za podróżnicze dokonania roku. W tym roku Kapituła przyzna je już po raz dwudziesty.

Kolosy to pierwsze polskie nagrody za dokonania eksploracyjne. Przyznawane są corocznie, począwszy od marca 2000 roku. Ich pomysłodawcą i organizatorem jest Janusz Janowski. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Wieliczce, kolejne dwie w Krakowie, a od roku 2003 finał Kolosów nieprzerwanie wieńczy Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Tym razem jednak trochę się zmieni.

Nowością tegorocznej edycji będzie rozdzielenie ceremonii wręczenia statuetek na dwa wydarzenia. Pierwszy finał Kolosów (za rok) 2018 odbędzie się w sobotę po południu – Kapituła ogłosi wtedy nazwiska zwycięzców i wyróżnionych w kategoriach Alpinizm, Eksploracja jaskiń oraz Żeglarstwo. Na resztę werdyktów – w tym w kategoriach Podróże i Wyczyn roku– poczekamy, jak zwykle, do niedzieli. Wtedy też dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę im. Andrzeja Zawady i Nagrodę Wiecznie Młodzi, ufundowane przez prezydenta Gdyni.

Jedną decyzję Kapituły Kolosów już znamy. Zgodnie z tradycją tuż przed imprezą ogłoszono, do kogo trafi Super Kolos, czyli nagroda za całokształt dokonań. Laureatem został w tym roku wybitny żeglarz, Richard Konkolski, który m.in. trzykrotnie opłynął kulę ziemską w samotnych rejsach. Jego niezwykle barwnych opowieści z mórz i oceanów będzie można posłuchać „na żywo” tuż przed niedzielnym finałem.

Drugą najistotniejszą zmianą na tegorocznych Kolosach jest wyraźne przyporządkowanie nominowanych wypraw do poszczególnych kategorii. Wszystko po to, by widzom łatwiej było się zorientować w programie i wybrać to, co ich najbardziej interesuje. A wybór jest w tym roku naprawdę imponujący.

Od piątku do niedzieli w hali Gdynia Arena oraz w położonym nieopodal Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbędzie się blisko sto prelekcji, pokazów filmów, warsztatów i spotkań z autorami książek. Łącznie to ponad sześćdziesiąt godzin o wszystkim, co najciekawsze i najważniejsze w polskich podróżach i eksploracji w 2018 roku.

Oprócz pokazów na dużej sali w hali Gdynia Arena, która na czas trwania Kolosów stanie się największą salą kinową w Polsce (pomieści ok. 4000 widzów), równolegle w sali seminaryjnej będą się odbywały warsztaty i spotkania m.in. z autorami książek, a w pobliskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia prelekcje w ramach fotoplastykonu.

ak zwykle przez cały czas trwania Kolosów w hali obecni będą też wydawcy książek i czasopism podróżniczych oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu outdoorowego.

Program

Duża Sala, Gdynia Arena

Sala Seminaryjna, Gdynia Arena

Pełny program 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów jest dostępny na stronach www.kolosy.plgdynia.pl/spotkania oraz na profilu facebook.com/kolosy.org. Transmisja on-line z pokazów prezentowanych na dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona w sobotę na stronie gdynia.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorami 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i agencja MART. Sponsorem głównym jest PORSCHE.

Źódło informacji: Kolosy.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.