› zapowiedzi |
ponad rok temu
26.10.2015 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej zaprasza w środę 28 października o godz. 17.00 na spotkanie pt. „Kijów i Moskwa Paustowskiego i Bułhakowa – dylematy inteligencji rosyjskiej” z elbląskim historykiem Piotrem Imiołczykiem . Wstęp wolny.
Jeżeli ktoś sądzi, iż cywilizacja zachodnia kończy się na wschodzie na linii Bugu, jest w błędzie. Niektóre tereny Europy są cywilizacyjnie i kulturowo bardziej nasączone myślą i twórczą działalnością człowieka niż inne. Jedne stanowią zwarty konglomerat, w którym dziedzictwo myśli, artyzmu wszelakich działań ludzkich jest bardziej prężne i sięgające swoją tradycją w przeszłość, a inne nie. Wielkie miasta Europy wschodniej tworzą enklawy wśród olbrzymiej przestrzeni kulturalnej próżni. Bezsprzecznie najbardziej twórcze z nich to Kijów i Moskwa – tak różne od zachodnich stolic artystycznych – Paryża, Londynu czy Rzymu, ale jednocześnie bardzo bliskie kulturze polskiej. Zastanawiające jest to, że przez cały XIX wiek Kijów i Moskwa były miastami, w których inteligencja polska współżyła i współtworzyła z Rosjanami, Ukraińcami, Żydami. Razem chodzili do szkół, bawili się, tworzyli sztukę. To te miasta odcisnęły swe piętno na twórczości biografa tych czasów – Konstantego Paustowskiego oraz twórcy na miarę światową Michała Bułhakowa. Opis świata terroru i pragnienia wolności w „Mistrzu i Małgorzacie” jest dla Polaka tak samo czytelny jak Krieszczatik z Kijowa w „Dalekich latach” Paustowskiego.
/Piotr Imiołczyk/
Spotkanie z elbląskim historykiem i nauczycielem – Piotrem Imiołczykiem odbędzie się w ramach cyklu „Książki, które wstrząsnęły światem”.
Więcej informacji o spotkaniu: Filia nr 7 ul. Hetmańska 16/20 tel. (55) 611 00 66
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |