› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Kawiarenka Historyczna Clio zaprasza na spotkanie

› zapowiedzi 8 miesięcy temu    8.10.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Plac Słowiański - ok. 1905 r.Plac Słowiański - ok. 1905 r. fot. arch.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu serdecznie zapraszają na promocję publikacji dr Joanny Szkolnickiej. Spotkanie odbędzie się we wtorek 9 października 2018 r. o godzinie 18.00. Promocja odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań Kawiarenki Clio, w nowej sali edukacyjnej wyremontowanego gmachu Gimnazjum, wejście od strony ulicy Zamkowej.

Tematem spotkania będzie promocja najnowszego wydawnictwa Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu, które opublikowało dysertację doktorską Pani dr Joanny Szkolnickiej: „Elbląskie towarzystwa kulturalne i naukowe w latach 1772-1945”.  

Przedmiotem opracowania naszej koleżanki muzealnej były tylko dwie, wymienione w tytule kategorie towarzystw. W Elblągu działało ich znacznie więcej. Długi okres czasowy, jaki obejmuje praca, pozwolił Autorce prześledzić przemiany, jakie dokonywały się w organizacji życia kulturalnego, artystycznego i naukowego w Elblągu.

Znaczenie towarzystw w życiu społecznym takich miast, jak Elbląg było nieporównanie większe niż w wielkich ośrodkach (np. Berlin, Królewiec), które dysponowały wyspecjalizowanymi uczelniami i instytucjami. Nie do przecenienia przez swoją różnorodność, sposób działania, udział osób pochodzących z różnych kręgów społecznych był ich wpływ także na codzienne życie w mieście. Praca jest bogato udokumentowana źródłowo. Autorka sięgnęła po źródła archiwalne, dokumentację wytworzoną przez towarzystwa a także prasę codzienną omówionego okresu.  Laudację wygłosi promotor pracy ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny. 

Wiesława Rynkiewicz-Domino

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.