› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Karolina Nowotczyńska nadal będzie kierowała EOK

› bieżące miesiąc temu    25.04.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Karolina Nowotczyńska nadal będzie kierowała EOK fot. UM Elblag

Prezydent Witold Wróblewski powołał na kolejne pięć lat Karolinę Nowotczyńską na dyrektora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Koncertmistrzyni i zarazem dyrektor pokieruje orkiestrą do 31 sierpnia 2029 r.

Powołanie Karoliny Nowotczyńskiej nastąpiło na podstawie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dn. 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 87). Zarządzenie poprzedzone zostało otrzymaniem pozytywnych opinii Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, Dyrektora Artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Zrzeszenia Filharmonii Polskich oraz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Elblążanka Karolina Nowotczyńska od 2013 r. jest koncertmistrzem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, a od roku 2019 także dyrektorem tej instytucji. W 2019 roku wydała swoją debiutancką płytę wraz z Łukaszem Chrzęszczykiem, zawierającą utwory na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Jej obecna kadencja na stanowisku dyrektora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej kończy się 31 sierpnia br.

Karolina Nowotczyńska naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu u Hanny Berezy. W roku 2015 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Krystyny Jureckiej, a także Richard Wagner Conservatory w Wiedniu, w klasie prof. Igora Petrushevskiego. W 2021 r. ukończyła natomiast studia doktoranckie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, otrzymując tym samym tytuł doktora sztuki.

Na swoim koncie Pani Karolina ma szereg nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych. Prowadzi również aktywną działalność koncertową. Wielokrotnie występowała w wielu krajach Europy jak i poza nią. Współpracowała z uznanymi osobowościami muzycznymi, takimi jak Marek Moś, Szymon Nehring, Josè Maria Florencio, Krzysztof Herdzin, Leszek Możdżer, Marcin Zdunik, Jakub Jakowicz, Peter Csaba, Jakub Chrenowicz, Alexander Humala czy Michał Dworzyński. Brała udział w wielu kursach muzycznych na całym świecie. Była również wyróżniona licznymi nagrodami, takimi jak Nagroda Ministra i Dziedzictwa Narodowego (2014), doroczna nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury (2019) czy Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Elbląg (2013-2017).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.