› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Kapliczki w „świetle skanerów"

› bieżące ponad rok temu    12.08.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 6 ocen 2 / 100%
A A A
Kapliczki w „świetle skanerów

Zespołowi Regionalnej Pracowni Digitalizacji nie straszne są tropikalne upały. Korzystając z dobrych warunków do skanowania w terenie systematycznie wyruszają na poszukiwania kolejnych warmińskich kapliczek.

- Owoce naszych poszukiwań w postaci modeli 3D, zdjęć i opisów, tych charakterystycznych dla Warmii obiektów małej architektury, systematycznie udostępniane są na naszej stronie internetowej www.cyfrowewm.pl – mówi Paweł Kondraciuk, koordynator Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu.

Kapliczki przydrożne występują w naszym regionie bardzo licznie. Najwięcej powstało ich w okresie 2. poł. XIX w.

- Wznoszono je głównie z fundacji całych społeczności wiejskich, chociaż wraz ze wzrostem zamożności gospodarzy, pojawiały się także fundacje "prywatne" – wyjaśnia Urszula Jatkowska, starszy referent ds. digitalizacji. - Zawsze jednak stanowiły one wspólną strefę sacrum, namiastkę świątyni, punkt organizacji życia religijnego wspólnoty, który po mimo upływu lat szczęśliwie w wielu przypadkach nadal cieszy się należytym szacunkiem.

Dla uratowania od zapomnienia tych typowych dla krajobrazu Warmii, obiektów zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji kontynuuje digitalizacje kapliczek.

- Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu, jako pierwsza w regionie archiwizuje eksponaty w technice 3D. W wirtualnej rzeczywistości można już oglądać ponad sto kapliczek, a także eksponaty z muzeów Warmii i Mazur - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid".

Dzięki projektowi „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury", dofinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, możliwa była rozbudowa serwisu www.cyfrowewm.pl oraz zakup sprzętu do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 63%  6
stare kapliczki to urokliwe elementy naszej religii i kultury dla mnie są inspiracją do pisania o nich wierszy. Niestety powoli znikają z naszego krajobrazu
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 63%  5
Pośród pól. Pośród pól złocistych gdzie maków czerwonych blask tam gdzie zaczynają się piaszczyste bezdroża stoi figurka bardzo stara w niej uśmiechnięta Matka Boża. Zakurzone ma szaty niebieskie i w słoikach uschnięte kwiaty ogarki świec wypalone do reszty a wokół zielska widok przebogaty. I tylko małe miejsce wygniecione od kolan modlących zwykłych piechurów strudzonych drogą czasem tu przechodzących. Wytarty napis na figurce tobie Maryjo w podzięce patrzę jak nikłe te dary a ona trzyma rozłożone ręce. Na dłoni różaniec ktoś powiesił czas zrobił swoje popękały drewniane korale wisiały zbyt długo w śniegu deszczu wietrze i w letnim słonecznym upale. Wokoło cisza cykady tylko grają i czuć woń macierzanek ktoś uplótł na głowę Maryi wonny z rumianków wianek. Złociste łany dojrzałych zbóż kołyszą się dumnie na wietrze czasem przyleci kolorowy motyl i słowik swym śpiewem przecina powietrze. Henryk Siwakowski.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 57%  4
Spotkałem Spotkałem człowieka na rozstajach dróg był zagubiony nie wiedział dokąd iść miał buty podarte zniszczone ubranie oczy łzawiące a w ręku bzu kiść. Na poboczu figurka stara sobie stała a w niej Jezus frasobliwy podparty zamyślony upadł na kolana przed nim wędrowiec ze znakiem krzyża składał mu ukłony. Wskaż mi o panie jaką wybrać drogę dokąd mam iść by odnależć życie blask jasny słońca tu mnie doprowadził jestem strudzony wyszedłem o świcie. A skwar na dworze wielki był pot z czoła kapał jak poranna rosa gdzieś polny konik rzęmpolił co sił dzwoniło dojrzałe zborze w kłosach. I słychać było słowa modlitwy i prośby o siłę i wytrwanie strudzone kolana odbiły się w piasku zakurzony bez złożył panu na pożegnanie. Henryk Siwakowski
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 63%  3
Na rozstajach. Na rozstajach dróg gdzie drogi wiodą w rożne strony, stoi kapliczka bardzo stara w niej Jezus Frasobliwy zamyślony. A wokół tylko łany zboża i suchy bukiet zakurzony. To maki czerwone prosto z pola przyniosły go matczyne ręce swojemu Panu w dziękczynieniu za hojne plony w zwykłej podzięce. I choć przywiędłe lecz czerwone tak jak jej oczy i jej serce zrywały je z pobliskiej miedzy jej twarde spracowane ręce. I z znakiem krzyża je złożyła i odmówiła Anioł Pański upadła przy tym na kolana w ten dzień upalny w ten dzień pański. Henryk Siwakowski
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 63%  2
Kapliczki. Stare kapliczki świadkowie naszej historii ileż w nich wiary ludzkiej euforii, nadziei czekanych od samego Boga, ileż modlitw złożonych o pomoc gdy trwoga. Miejsce modlitw przystanku tułaczy z trudzonych i rozstaje polnych dróżek tych nieodgadnionych. I choć czasem opuszczone trochę zaniedbane zawsze jet tu suchy bukiet i z rumianków wianek. A lichtarze stoją puste świeczki wypalone wokół tylko krople wosku jak łzy rozrzucone. Wszędzie tylko polne chwasty chabry i kąkole a nad nimi śpiew skowronka i pszeniczne pole. Henryk Siwakowski
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 63%  1
Pośród pól. Pośród szachownicą pociętych pól wiedzie droga polna piaskowa wijąca się jak rwący strumyk niezwykła kolorowa. A przy niej polne kwiaty rosną wzdłuż czerwone maki i kąkole wokoło złociste łany zbóż i chaty wiejskie tuż za polem. Słyszę jak konik polny gra i dzwonią dźwięcznie cykady i słowik w powietrzu swoje trele łka powoli kończy się dzionek blady. Przy drodze figurka stara stoi w niej Jezus Frasobliwy zamyślony powiędłe kwiaty leżą z boku i stare pobite dwa wazony. Ileż tu łez skropiło ziemię to miejsce przystanku ziemskich tułaczy tutaj składano modły dziękczynne i zwykłe prośby ziemskich graczy. A on tu siedzi sam od wieków patrzy na lud i piękną ziemię ze znakiem krzyża żegnam się z nim odchodzę cicho bo on drzemie. Henryk Siwakowski
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.