fot. elblag.net
W czwartek 4 października o godz. 17.00 Biblioteka Elbląska zaprasza zarówno dzieci, jak i dorosłych na pokaz sztuki opowiadania pt. „Kapelusz opowieści” w wykonaniu Michała Malinowskiego, który jest profesjonalnym opowiadaczem (z jęz. ang. "storyteller"). Wstęp wolny!
Przedstawienia Michała Malinowskiego cieszą się ogromną sympatią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Słuchacze bowiem w aktywny sposób uczestniczą w jego opowieści. Zaangażowanie dzieci przejawia się często w okrzykach zachwytu, spontanicznych reakcjach na opowiadaną historię. Przedstawienie jest wspaniałym procesem twórczym, w którym najmłodsi otwierają swoją wyobraźnię i bez pomocy multimediów – tylko prowadzeni przez opowieść i osobę opowiadającego – widzą i czują bajkowy świat. Michał Malinowski jako profesjonalny opowiadacz (storyteller) ze swoim bogatym, barwnym doświadczeniem i znajomością pracy z dziećmi tworzy niezapomniane, magiczne opowieści, korzystając z folkloru ludowego, tradycyjnych przekazów oraz własnej wyobraźni. Takiego wydarzenia nie można przegapić.
Michał Malinowski – opowiadacz (storyteller), pedagog, pisarz, artysta, podróżnik. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii, USA (Wydział Folkloru i Mitologii, Harvard University). Z pasji do opowiadania i pielęgnowania tradycji ustnego przekazu w 2002 r. otworzył w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści (
www.storytellermuseum.org). Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tradycjom ustnego przekazywania historii. Organizuje liczne spotkania, warsztaty, festiwale sztuki opowiadania. Uwrażliwia swoich słuchaczy na piękno niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Prowadzi rozległe badania etnograficzne w Polsce i na świecie. Jest autorem książki Polish Folklore and Folktales, która otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy Amadou Hampate Ba, jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku.
Sztuka opowiadania (storytelling) – istnieje w wielu formach, począwszy od mitów, legend i eposów, poprzez baśnie, bajki, aż do takich krótkich form, jak zagadki czy przysłowia. Integralną częścią opowiadania są gesty, mimika, taniec i śpiew. Rolą opowiadającego jest wywołanie w słuchaczach emocji związanych z daną historią i spowodowanie, by słuchacz „przeżywając” opowieść lepiej zrozumiał przekazywane treści i często wypływający z nich morał. Emocje wyzwolone w wyniku opowieści mogą sprowokować słuchaczy do nowych działań, zmienić ich nastawienie do świata oraz pobudzić ich wyobraźnię. Dodatkowo opowieści służą pogłębianiu wiedzy historycznej, geograficznej, kulturowej i tak zwanej mądrości życiowej.
Informacji udziela:
Dział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej
ul. św. Ducha 3-7
E-mail: m.adamska@bibliotekaelblaska.pl
Telefon: 55 611 31 69
Spotkanie odbędzie się w Sali „U św. Ducha’’ przy ul. św. Ducha 3-7.
Działanie realizowane jest w ramach projektu „Elbląska Jesień Literacka”.
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(źródło: facebook.com)