› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Kadyny - wioska sztuki

› rozwój i edukacja ponad rok temu    27.06.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kadyny - wioska sztuki

To już 11 Plener artystyczny pod hasłem „Kadyny - wioska sztuki”. Warsztaty ceramiczne, malarskie, podróż ze szkicownikiem to tylko niektóre atrakcje, które będą dostępne podczas pleneru, który odbędzie się 4-8.07.2017 r. w Kadynach.

Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna i kafle, Podczas pleneru i warsztatów ceramicznych uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki Kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco.

Powstaną również kafle piecowe. Podczas pleneru uczestnicy pleneru nauczą się wyrabiać i zdobić kafle, które były szczytowym wytworem ceramiki mazurskiej. Te najbogatsze w treść i rysunki umieszczano w górnej, najwidoczniejszej części pieca. Kaflarstwo mazurskie było niezmiernie bogate w liczne motywy ornamentacyjno – dekoracyjne, na których umieszczano rośliny, zwierzęta i osoby z najbliższego otoczenia.

W warsztatach weźmie udział młodzież z liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, nauczyciele plastyki i instruktorzy pracowni ceramicznych, z Elbląga i Bartoszyc.

Zajęcia warsztatowe odbywać się będą na terenie Świetlicy, na plaży w Kadynach, w sąsiedztwie zabytkowej cegielni, na licznych punktach widokowych. Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Warsztaty ceramiczne i malarskie poprowadzą Michała Sęczawa i profesor Wojciech Sęczawa wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Paula Załuska, Ewa Bednarska-Siwilewicz.

Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie warsztatów odbędzie się degustacja wypieków, będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem. Za udostępnienie Świetlicy w Kadynach dziękujemy Dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku oraz Stowarzyszeniu Kadyny.

Program pleneru

• 5 lipca o godz. 10. 00 ze Świetlicy w Kadynach wyjazd w podróż ze szkicownikiem zwiedzanie Kadyńskiego lasu, czarną droga obok Klasztoru Franciszkanów, do pióropusznikowego jaru.

• 6 lipca od godziny 11 00 prezentacja technik kreatywnych w malarstwie-miejsce Świetlica w Kadynach.

• 7 lipca od godziny 10 00 w Świetlicy Kadyna wspólne wyklejanie glinianej kopuły pieca i warsztaty pieczenia chleba, teren Świetlicy w Kadynach.

• 7 lipca o godz. 18.00 - otwarcie wystawy poplenerowej w Świetlicy w Kadynach.

Działanie realizowane w ramach projektu „W zasięgu tradycji – dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur”. Organizatorzy: Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.