Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy Leona Tarasewicza, który odbędzie się 13 października o godz. 18. Wystawa będzie czynna do 8 styczna 2017 r.
O projekcie, realizowanym w Galerii EL, opowiada jego pomysłodawczyni i kuratorka, Karina Dzieweczyńska:
"Leon Tarasewicz – jak odsyła nazwa całego projektu – „Konfrontacje: Leon Tarasewicz – Galeria EL" od 3 października zmierzy się z przestrzenią trudną i wymagającą, jeżeli chodzi o prezentację sztuki współczesnej, jaką jest gotyckie wnętrze dawnego kościoła - siedziba Galerii EL.
Projekt, którego realizacja trwać będzie intensywnie do wernisażu, zaplanowanego na 13 października, stanowić będzie „site specific" – swoistą instalację, dedykowaną wyłącznie do tego miejsca. Praca Tarasewicza stworzona dla Galerii EL będzie symboliczna pod względem formy - opartej na zaskakująco prostym pomyśle - jak i kolorystyki. Będzie to jeden obiekt, który pomimo monumentalnej architektury kościelnej, stanie się dominantą i wypełni nawę główną Galerii zahaczając o prezbiterium. Tych, którzy pojawią się na wernisażu, czeka ogromna niespodzianka."
LEON TARASEWICZ
Urodził się w 1957 roku, we wsi Waliły. Studiował malarstwo na ASP w Warszawie, dyplom uzyskał w 1984 roku w pracowni profesora T. Dominika. Od 1996 r. prowadził gościnną pracownię malarstwa na tejże uczelni. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii.
W latach 80. tworzył rytmicznie skonstruowane obrazy (pola, lasy, ptaki), usytuowane pomiędzy figuratywnością a coraz silniej dochodzącą do głosu abstrakcją.
Z czasem ślady dawnej fascynacji naturą i jej pejzażem wyparte zostały przez intensywną grę kolorów i bogatej faktury. W ostatnich latach Tarasewicz rozwinął działania z pogranicza konceptualizmu oraz instalacji obejmujące realizacje nie tylko we wnętrzach galeryjnych , ale także poza nią. Coraz bardziej rozbudowane i monumentalne dzieła odważnie wchodzą w swoisty "dialog" z elementami architektury i kontekstami przestrzeni miejskiej.
W 2005 został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Otrzymał także: Paszport „Polityki" (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (1998) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich. W 2007 Tarasewicz otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za rok 2006 za konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki. W 2014 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję Polish Market.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.