› bieżące |
ponad rok temu
4.03.2014 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Blisko 5 000 wydań Wiadomości Elbląskich, setki filmów dokumentalnych, reportaży i wywiadów, dziesiątki magazynów telewizyjnych z kraju i zagranicy. Telewizja Elbląska nie tylko przekazywała relacje z wydarzeń, ale wielokrotnie była ich inicjatorem i organizatorem. Podczas wczorajszego spotkania z Elblągiem na dużym ekranie świętowaliśmy jubileusz 20 – lecia Telewizji Elbląskiej.
Jednak spotkanie zaczęliśmy od uczczenia pamięci Andrzeja Minkiewicza, elbląskiego dziennikarza sportowego – profesjonalisty, zawsze pełnego zaangażowania, klasy i taktu, dżentelmena. Na kinowym ekranie zobaczyliśmy również materiały zrealizowane dla Telewizji Elbląskiej właśnie przez Pana Andrzeja.
Pomysł na lokalną Telewizję pojawił się już w 1992 roku podczas centralnych obchodów Dni Morza, kiedy to żadna z ogólnopolskich telewizji nie była zainteresowana informowaniem o święcie. W efekcie telewizję udało się uruchomić 13 marca 1994 r. To wtedy na ekranach telewizorów abonentów sieci VECTRA pojawiła pierwsza audycja informacyjna lokalnej telewizji w Elblągu.
W Kinie Światowid obejrzeliśmy jedne z pierwszych wydań – dziś Wiadomości Elbląskich, wówczas jeszcze tygodnika – Reporter z kwietnia 1994 roku. Kolejne Wiadomości, już z 1998 roku prowadziła Anna Kleina i Violetta Gutkowska, a nie zabrakło w nich takich informacji, jak ta na jakich zasadach Elbląg ma wejść do województwa warmińsko – mazurskiego, o wręczeniu pierwszych świadectw dojrzałości w V LO, o akcji Elbląskie dzieci pozdrawiają świat, czy o wizycie Wiesława Walendziaka w Gildii Kupców Żuławskich. Jak określił te materiały Juliusz Marek – była to „telewizja dobrych wiadomości”. Następny był reportaż, zrealizowany przez Andrzeja Minkiewicza i Juliusza Marka, który opowiadał o wieloletnim nauczycielu Technikum Mechanicznego i trenerze piłkarzy ręcznych – Mieczysławie Pleśniaku. Ostatnie materiały zaprezentowane podczas seansu miały wymiar humorystyczny – obejrzeliśmy nagrodzone w ogólnopolskim konkursie telewizji lokalnych w 2012 roku krótkie podsumowanie sesji Rady Miasta – „Radni Show” oraz zrealizowany na 1 kwietnia 2004 roku materiał „wpadkowy”.
Kolejne spotkanie już 7 kwietnia, a jego tematem będą Jubileusze Elbląga. Uczestnikom spotkań przypominamy nie tylko o zabraniu ze sobą indeksów, ale również różnego typu odznaczeń.
Organizatorami seansów są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Patronat Honorowy nad cyklem objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |