› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Jerzy Baczyński: Czy Elbląg stać na luksus jakim jest kultura?

› bieżące ponad rok temu    6.06.2013
Joanna Siudak
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Jerzy Baczyński: Czy Elbląg stać na luksus jakim jest kultura?  fot. Konrad Kosacz

Mija 7 lat kiedy Polska wykorzystuje pieniądze z Unii Europejskiej na rzecz kultury. 1 mld złotych – taką kwotę przeznaczono na inwestycje kulturowe w Polsce. Podczas panelu dyskusyjnego w ramach X Ogrodów "Polityki" Monika Smoleń z Ministerstwa Kultury poruszyła kwestie dygitalizacji zasobów bibliotecznych, decentralizacji archiwum elbląskiego i renowacji obiektów w Elblągu. Dyskusję poprowadził redaktor naczelny polityki, Jerzy Baczyński.

27 krajów Unii Erupejskiej otrzymało 6 mld złotych na inwestycje, z czego aż 1 mld złotych przekazano Polsce. W ciągu 7 lat zrealizowano 79 projekty ministerialne i regionalne. Wszystkie inwestycje, które zrealizowano zostały wybrane w drodze konkursów unijnych. Inwestorzy podczas wyboru projektów kierowali się kompleksowością inwestycji, okresem powstania  - w przypadku zabytków i funckją edukacyjną. Jak mówi Monika Smoleń: Musieliśmy wykazać, że kultura wpływa na rozwój regionu. Należy utrzymać wysoką jakość życia kulturalnego w Polsce. Chcemy inwestować w ludzi i zapewniać im możliwości rozwoju już od najmłodszych lat, ponieważ kultura kształtuje ludzi, dla przykładu - szkoły muzyczne uczą dzieci dyscypliny, rozwijają wyobraźnię i ćwiczą pamięć.

W ramach projektów ministerialnych dominują inwestycje związane z muzyką poważną. Najlepszym na to przykładem są takie obiekty jak: Filharmonia w Katowicach, Białymstoku, Opolu i Częstochowie. Pojawia się tu pytanie: czy muzyka poważna jest priorytetem dla Polaków? Jak komentował Baczyński: Nawet w filharmonii w Warszawie ciężko trafić na koncert, podczas którego wszystkie miejsca na sali są wypełnione. Co zatem będzie jeżeli obiekty powstałe ze środków unijnych nie będą na siebie zarabiać – czy będą zlikiwdowane? Minister Smoleń wskazała, że dotychczasowe projekty mają szanse być dotowane w ramach nowych projektów unijnych.

Fundusze unijne przeznaczone na kulturę, wykorzystano w Elblągu głównie w 3 obszarach:

1. Działania renowacyjne w Bibliotece Elbląskiej;

2. Rewitalizacja Ratuszu Staromiejskiego;

3. Rewitalizacja Szkoły Muzycznej.

Podczas panelu dyskusyjnego poruszono również kwestię scentralizowania archiwum elblaskiego. Materiały archiwalne przechowywane są w Zamku Krzyżackim w Malborku i Muzeum Stutthof. Jak wskazała Smoleń: – Nie przewiduję sukcesów na tym polu. Inwestorzy już od wielu lat nie są przychylni pomysłowi stworzenia jednego archiwum w Elblagu.

Już dziś kolejny panel dyskusyjny w ramach X Ogrodów Polityki. Tym razem rozmowy będą dotyczyły: „ości” – nowa powieść Ignacego Karpowicza. Fakty i fikcje. Rozmowę poprowadzi Justyna Sobolewska.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.