› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Jeden z najpiękniejszych wiatraków w Polsce znajduje się niedaleko Elbląga! (+ wideo)

› region ponad rok temu    11.11.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Wiatrak holenderski w PalczewieWiatrak holenderski w Palczewie fot. Sławomir Milejski [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Palczewo (niem. Palschau) to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Ostaszewo na obszarze Żuław Wiślanych. Znajduje się około 40 km od Elbląga (ok. 20 km na południowy-zachód od Nowego Dworu Gdańskiego). We wsi umiejscowiony jest zabytkowy wiatrak holenderski z z 1800 r., który jest jedynym zachowanym na Żuławach wiatrakiem przemiałowym typu „holender”. W 1956 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Jak tam odjechać? Jedziemy do nowego Dworu Gdańskiego. W Nowym Dworze Gdańskim kierujemy się na na Nowy Staw. Mijamy Orłowo, a następnie Lubieszewo. W tej ostatniej miejscowości skręcamy w prawo, kierując się na Ostaszewo, po czym kierujemy się na Gniazdowo i Nową Cerkiew. Stąd już bardzo blisko do Palczewa, gdzie znajduje się zabytkowy wiatrak, uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce! Co ciekawe w XIV w. przez wieś przebiegał trakt handlowy łączący Gdańsk z Elblągiem. Istniała tu również przeprawa promowa do Steblewa, która została zlikwidowana po II wojnie światowej.

Wewnątrz wiatraka zachowały się elementy urządzeń młyńskich. Powierzchnia całkowita wynosi ok 350 m2.  Obiekt wymaga generalnego remontu. W 2015 roku został wystawiony na sprzedaż. Jego wartośc została wtedy oszacowana na 450 tys. zł.

W ogłoszeniu opisującym wystawioną na sprzedaż nieruchomości można było przczytać:

"Wiatrak typu holenderskiego z przełomu XVIII i XIX wieku wpisany na listę zabytków województwa pomorskiego, jeden z dwóch wiatraków ocalałych na Żuławach. Konstrukcja ceglano-drewniana w dobrym stanie, część murowana spięta klamrami, pokrycie drewniane po rekonstrukcji, w środku zachowane elementy oryginalnego wyposażenia młynarskiego, zlokalizowane na sześciu kondygnacjach. Parter - 93 m kw, piętro I - 75, II piętro - 62, III piętro - 46, IV piętro - 36, V piętro - 36 m kw. Obiekt w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej i pól. Dojazd dobry". 

Co ciekawe wiatrak w dalszym ciągu jest wystawiony na sprzedaż. Oferta opiewa obecnie na 399 tys. zł. Możemy w niej przeczytać:

Dzięki swojej lokalizacji można tam stworzyć bardzo interesujące miejsce dla mieszkańców Trójmiasta, Malborka lub Tczewa.

 

Pięciokondygnacyjny wiatrak ma ceglaną, przejezdną podstawę na planie regularnego ośmioboku, w której umieszczone są pomieszczenia magazynowe. Powyżej drewniane ściany konstrukcji szkieletowej pokryte drewnianym gontem. Drewniane części pokrycia zostały w ostatnich latach uzupełnione i zakonserwowane.

 

Palczewski wiatrak był użytkowany aż do lat powojennych (do około 1958), a już przed II wojną światową uznano go za zabytek techniki. W środku zachowały się elementy oryginalnego wyposażenia młynarskiego

 

Powierzchnie kondygnacji:

 

 • Ceglana przejazdowa podstawa: 93m2
 • I piętro – 75m2,
 • II piętro – 62m2,
 • III piętro – 46m2,
 • IV piętro – 36m2,
 • kopuła - 36m2.

Zobaczcie wideo

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Anty lewak
ponad rok temu ocena: 0%  2
Znając realia zostanie doprowadzony do ruiny.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ er ce
ponad rok temu ocena: 50%  1
Aby nie skończył jak podobnie piękny w Wikrowie.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.