› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Jakie wino idealnie nadaje się na wigilię

› poradnik ponad rok temu    18.12.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jakie wino idealnie nadaje się na wigilię

Wigilia to wieczerza o wyjątkowym charakterze. Wraz z najbliższymi osobami zasiadamy do stołu zastawionego tradycyjnymi potrawami. Przestrzegając pierwotnego charakteru wigilii, w tym dniu należy powstrzymać się od jedzenia posiłków mięsnych. Zamiast tego na stole królują ryby. Już nie tylko karp, ale pstrągi, dorsze i wiele innych gatunków, które najbardziej lubimy. Pojawiają się w towarzystwie sałatek, zup, ciast i pozostałych smakołyków. Aby podkreślić uroczysty charakter wieczerzy, a także pobudzić kubki smakowe, zwykło się do takiej kolacji serwować wino. No właśnie – i tu pojawia się spory problem. Jakie wino najlepiej wybrać na wigilię?

Wino na wigilię – białe czy czerwone?

Zacznijmy od tego, co najłatwiejsze do określenia. Jaki kolor powinno mieć wino serwowane do wigilii? Oczywiście, że jest to wino białe. Wina białe komponują się dobrze z białymi mięsami, a także wszelkiego rodzaju rybami. Jeśli jednak na stole pojawią się potrawy mięsne, powinniśmy zadbać o dwa rodzaje wina – białe do ryb i drobiu oraz czerwone do mięs wieprzowych i wołowych. W przypadku kiedy decydujemy się na dwa kolory win na stole, to rolą gospodarza jest zaserwować odpowiedni gatunek gościom, którzy wyrażają na nie chęć. Oczywiście w dalszej części kolacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić kolor pitego wina, zależnie od tego, co znajdzie się na talerzu.

Słodkie, półsłodkie, półwytrawne czy wytrawne?

Koneserzy wina nie mają wątpliwości – w świecie wina liczą się tylko dwa gatunki: wytrawne lub słodkie. Wina pośrednie, czyli półwytrawne i półsłodkie są kompromisem pomyślanym dla osób, które wina piją okazjonalnie i wyraziste smaki są dla nich zbyt mocne. Jako gospodarz najlepiej wiesz, kto pojawi się na twojej wigilii. Czy będą to osoby rzadko mające do czynienia z winami, czy może ktoś, kto lub je pić i dobrze rozpoznaje smaki, doszukując się w nich czegoś więcej niż tylko „kwaśne”, „słodkie” czy „goryczkowe”. W pierwszym przypadku polecamy wina półsłodkie jeśli średnia wieku gości jest nieco wyższa i półwytrawne dla nieco młodszych. Jeśli urządzamy wigilię dla osób, które dobrze znamy i wiemy jakie mają preferencje smakowe, powinniśmy wybrać wina wytrawne. Jak sama nazwa wskazuje, są one dedykowane do potraw przyrządzanych na słono, ostro itp. Wina słodkie, tzw. deserowe serwowane są do deserów – ciast, lodów itp. One również mogą pojawić się na stole, ale czas ich rozlewania do kieliszków przypada na chwilę, kiedy spożywamy ciasta – dobrze czują się w towarzystwie kaw.

Gatunki wina idealne na wigilię

Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki gatunków win. Którymi warto zainteresować się na wigilię? Na pewno będzie to włoskie primitivo lub australijski shiraz. Pozostałe bezpieczne pozycje to merlot lub cabernet souvignon. Jaką ilość wina powinno się nalewać do lampki? To bardzo dobre pytanie. Wiele osób popełnia szkolny błąd i nalewa wino pod samą krawędź kieliszka. Dlaczego to błąd? Po pierwsze wygląda to bardzo nieelegancko, jest mało praktyczne, bo grozi rozlaniem wina, a w końcu uniemożliwia jego zamieszanie w kieliszku celem napowietrzenia. Dopiero wtedy wino odkrywa przed nami całą pełnię swojego bukietu. Prawidłowa ilość wina w kieliszku ,to nieco mniej niż połowa jego objętości. Organizacja wigilii nie jest rzeczą prostą, szybką i tanią. Kiedy wydatki przekraczają twoje możliwości, pomocna może być pożyczka na raty. Dzięki niej dokonasz zakupu wszystkich niezbędnych produktów, w tym także gatunkowych win, które przypadną do gustu twoim gościom.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.