› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Jakie tajemnice skrywa zamek w Elblągu?

› bieżące miesiąc temu    15.12.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jakie tajemnice skrywa zamek w Elblągu? fot. Nadesłane

W piątek, 17 grudnia elbląskie muzeum zaprasza na prelekcje online, podczas których odkryte zostaną niektóre z licznych tajemnic elbląskiego zamku krzyżackiego. Spotkania będą podzielone na dwa bloki: dla młodzieży oraz dla osób dorosłych i seniorów. Poprowadzą je elbląscy historycy i archeolodzy, a także gość specjalny: prof. UKSW dr hab. Fabian Welc.

Elbląski zamek krzyżacki stanowi dla nas zagadkę. Po zburzonym przez mieszczan w 1454 roku obiekcie do czasów współczesnych pozostało niewiele. Jednak dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe jest prowadzenie badań geofizycznych, w efekcie których mamy szansę poznać zasięg założenia zamkowego.

Zakończenie badań zaplanowano na koniec 2022 roku, ale już teraz poznamy wstępne wyniki ich pierwszego etapu. Dowiemy się także, jaka była historia zamku i jego poszukiwań, jak mogło wyglądać życie w krzyżackiej warowni i czym były szelągi czy brakteaty.

Prelekcje zostaną udostępnione online zgodnie z harmonogramem podanym poniżej, na stronie: https://muzeum.elblag.pl/tajemnice-elblaskiego-zamku-krzyzackiego/.

Piątek, 17.12.2021

PANEL DLA MŁODZIEŻY 11.00 – 11.30 Najpiękniejszy zamek w Prusiech, po malborskim - o historii zamku krzyżackiego w Elblągu - Michał Kozłowski, 11.30 – 12.00 Mennictwo krzyżackie - Paweł Wlizło, 12.00 – 12.30 W poszukiwaniu pierwszej krzyżackiej warowni - badania archeologiczne na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu - Urszula Sieńkowska.

PANEL DLA OSÓB DOROSŁYCH I SENIORÓW 16.00 – 16.30 Jeden dzień z życia zamku krzyżackiego – Grzegorz Stasiełowicz, 16.30 – 17.00 Historia poszukiwań zamku elbląskiego – dr Mirosław Marcinkowski, 17.00 – 17.30, Wstępne wyniki badań nieinwazyjnych zamku elbląskiego – sezon 2021 – prof. UKSW dr hab. Fabian Welc.

Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.