› raporty |
ponad rok temu
1.03.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Polityka od zawsze odgrywa wyjątkową rolę w życiu Polaków. Codziennie programy informacyjne w telewizji ogląda łącznie kilkanaście milionów widzów, a polityka to też jeden z głównych tematów w mediach społecznościowych. Skąd się zatem bierze jej tak duża rola naszym życiu?
Polacy nie tylko żywo interesują się życiem politycznym, ale pochodzą do niego też wyjątkowo emocjonalnie. W wielu krajach zachodnich w dobrym tonie jest na przykład unikanie rozmów na tematy tego typu w gronie rodzinnym czy zawodowym. Wychodzi się nieco z założenia, że polityka jest sprawą prywatną, a rozmowy na wrażliwe tematy mogą tylko popsuć atmosferę i spowodować niepotrzebne kontrowersje. Tymczasem w Polsce rozmawia się na tematy polityczne dosłownie wszędzie - w pracy, na rodzinnych spotkaniach, w kolejkach do sklepu, komunikacji miejskiej... Mało tego, rozmowy te są często bardzo emocjonalne i uczestnicy dyskusji nierzadko chcą za wszelką cenę przekonać innych do swoich racji.
Skąd to się bierze? Najpopularniejszym wytłumaczeniem jest to, że po prostu w kraju mamy do czynienia z bardzo silnym konfliktem politycznym, który nikogo nie zostawia obojętnym. To rodzi emocje i prowadzi do silnych podziałów. Ale to chyba nie może być pełne wyjaśnienie tej sytuacji. W końcu w wielu krajach spór polityczny jest silny, a jednak przeciętni ludzie nie są w niego tak bardzo zaangażowani. Wielu socjologów uważa, że wpływ na to ma nasza historia oraz fakt, że sprawy polityczne wyjątkowo mocno wpływały na nasze życia przez kilka ostatnich stuleci. W wielu krajach o ugruntowanej demokracji od polityków wcale nie zależy tak wiele - owszem, mogą podnieść lub podwyższyć podatki lub zdecydować o budowie autostrady. Nie są to jednak sprawy, które wpływają dramatycznie na ludzi. Tymczasem u nas decyzje polityczne, chociażby w ostatnich 30 latach, wpływały bezpośrednio na tak zasadnicze sprawy jak wolność czy system gospodarczy, który obowiązuje w kraju. I wydaje się, że to właśnie jest głównym powodem, dla którego wiadomości polityczne są dla nas tak ważne. Po prostu czujemy, że mają one na nas bezpośredni wpływ.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |