› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Jak zrealizować swój debiut literacki?

› poradnik ponad rok temu    12.06.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak zrealizować swój debiut literacki?

Skoro kliknęliście ten artykuł, to możemy spokojnie założyć, że jesteście pisarzami (lub aspirujecie do tego miana) i nieuniknionymi krokami zbliżacie się do publikacji waszego pierwszego dzieła. Nie zdziwmy się, jednak kiedy patrząc na dostępne na rynku możliwości, zagubicie się we wszystkich opcjach opublikowania waszej twórczości. Dziś pomożemy wam rozwiązaniu tej zagwozdki i zrobimy to w maksymalnie prosty sposób!

Debiut jest diabelsko ważny!
 

Przede wszystkim, warto zdać sobie sprawę z tego, że debiut literacki nie jest wcale tak prostym zagadnieniem, jak mogłoby się wydawać. Jak mówi Krzysztof Szymański z gdyńskiego wydawnictwa Novae Res „Na pewno łatwo jest obecnie na rynku doprowadzić do wydania swojego dzieła drukiem, natomiast zadebiutować – w rozumieniu profesjonalnego wydania i promocji – już nie”. (źródło: https://charaktery.eu/artykul/K-Szymanski-z-Novae-Res-Opinie-motywuja-nas-do-dalszej-pracy-). Właśnie dlatego, tak ważne jest odpowiednie wybranie typu wydawnictwa, które zajmie się dystrybucją naszej twórczości!

Tradycyjna droga
 

Pierwszym z naszych wyborów będzie tradycyjne wydawnictwo, którego propozycje znajdziemy w największych księgarniach i sklepach. Tym, co wyróżnia poszczególne firmy, to jak dobrze zorganizowane są ich kanały dystrybucji i jak łatwo mogą dostrzec do poszczególnych detalistów. W przypadku debiutantów to właśnie zasięg jest jednym z najważniejszych czynników mierzącym sukces naszej premierowej książki. Duże wydawnictwo ma jeszcze dodatkowy plus: swoją markę! Pomyślcie tylko, jak wyglądać będzie nasze dzieło opatrzone stemplem jakości naszych nowych współpracowników! Niestety, istnieją też nie tak przyjemne strony współpracy z dużym podmiotem. Największym z nich jest bardzo, ale to bardzo długi czas oczekiwania na odpowiedź w związku z ewentualną decyzją o pozytywnym rozpatrzeniu naszego zapytania o kolaborację!

A gdyby tak zrobić to… na własną rękę?
 

Czas na coś z całkowicie innej beczki, czyli selfpublishing. Prosto mówiąc, jest to wydanie naszej powieści na własny koszt! Wbrew pozorom nie jest to tak trudne zagadnienie, oczywiście, jeżeli mamy do tego odpowiednie narzędzia. Mowa tutaj o rozwiniętej siatce kontaktów, które pomogą nam w rozpromowaniu naszego dzieła! Dodatkowo nie zaszkodzą rozwinięte umiejętności interpersonalne, gdy będziemy starać się o przekonanie poszczególnych właścicieli portali internetowych czy innych tego typu mediów. Mimo bardzo niskich (praktycznie zerowych) kosztów, selfpublishing jest drogą tylko dla tych z nas, którzy wiedzą jak sprzedać i wypromować swoją książkę!

Podsumowanie
 

Jak widać, istnieją całkowicie różne drogi do celu, którym jest wydanie własnej twórczości pisanej. Jeżeli będziemy chcieli zdecydować się na któryś z nich, musimy być pewni w stu procentach, że jest to odpowiednie wyjście. W każdym z nich inwestujemy sporo, czy to czasu, czy pieniędzy, więc upewnijmy się, że jesteśmy na to gotowi!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.