› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Jak wydać własną książkę? Poradnik dla początkujących autorów

› poradnik ponad rok temu    17.08.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak wydać własną książkę? Poradnik dla początkujących autorów

Napisanie własnej książki jest dość standardowym marzeniem, które realizuje coraz więcej osób. Jednak tylko nieliczni mają szansę na to, aby wzbudzić zainteresowanie wydawnictw swoją twórczością.

Każde wydawnictwo właściwie codziennie otrzymuje po kilka czy kilkanaście książek z prośbą o opinię. Kryteria oceny są jednak tak wyśrubowane, że często nawet utalentowani autorzy nie otrzymują żadnej odpowiedzi lub dostają propozycję, która jest nie do przyjęcia pod względem czy to ekonomicznym, czy ambicjonalnym. Na szczęście istnieje alternatywa – jest nią tzw. selfpublishing. Jak wydać własną książkę, wprowadzić ją do dystrybucji i jeszcze dobrze na tym zarobić? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest selfpublishing?

Selfpublishing to coraz lepiej znana metoda, która polega na wydaniu książki z pominięciem wielkiego wydawnictwa, a więc z zachowaniem maksymalnej wolności autorskiej. Dzięki temu modelowi książkę może wydać praktycznie każdy, kto tylko dysponuje kapitałem na pokrycie kosztów. Ich wysokość zależy od objętości książki, jej rodzaju, planowanego nakładu, a więc i zakresu pracy, jakie wydawnictwo musi włożyć w przygotowanie dzieła do dystrybucji na rynku.

Rada

Najkorzystniejsza cenowo jest dystrybucja elektroniczna, czyli wydanie książki w formie e-booka.

Zaznaczamy również, że ten model współpracy oferują wyłącznie wydawnictwa selfpublishingowe. Korzystając z takiej pomocy masz pewność, że wydawnictwo nada książce numer ISBN, co pozwoli sprzedawać ją z niższym VAT-em (5%) oraz dystrybuować na rynku.

Dodajmy również, że wydanie książki jest dopiero pierwszym etapem. Jego konsekwencją wcale nie musi być wprowadzenie dzieła na rynek w celu sprzedaży. Wiele osób decyduje się na selfpublishing wyłącznie w celu zaspokojenia własnych ambicji literackich czy podarowania książki najbliższym. Oczywiście możesz także zlecić wydawnictwu druk oraz dalszą dystrybucję – wówczas rozliczenie następuje od nakładu.

Jaką książkę można wydać w ramach selfpublishingu?

Właściwie każdą – nie ma tutaj znaczenia ani treść, ani jakość literacka, ani rodzaj publikacji (beletrystyka, literatura faktu, reportaż, poradnik, poezja etc.). Zaletą selfpublishingu jest to, że wydawnictwo nie ocenia autora i nie staje mu na drodze do zrobienia kariery w pisarstwie.

W standardowych wydawnictwach wygląda to zupełnie inaczej. Na pierwszym miejscu zawsze stawia się potencjał komercyjny książki, czyli piszą prościej to, czy dane wydawnictwo dobrze się sprzeda. Przez takie podejście często promowani są autorzy, którzy niekoniecznie mają duży talent, za to perfekcyjnie wyczuwają trendy czytelnicze oraz godzą się na daleko idącą ingerencję w ich twórczość ze strony redaktorów.

Za co odpowiada wydawnictwo selfpublishingowe?

Rolą wydawnictwa jest nie tylko nadanie numeru ISBN, ale także kompleksowe przygotowanie książki do wydania i ewentualnej późniejszej dystrybucji. Po stronie autora zostaje tylko dostarczenie oryginału (cyfrowego) oraz pokrycie kosztów wydawniczych. Resztą zajmuje się już wydawnictwo, które odpowiada za:

 • Redakcję i korektę;
 • Wykonanie ilustracji oraz zdjęć;
 • Skład i opracowanie graficzne;
 • Wykonanie projektu okładki;
 • Przygotowanie do druku i/lub przygotowanie e-booka;
 • Druk oraz dystrybucję (jeśli autor tego chce);

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że autor książki wcale nie musi zlecać jej dystrybucji wydawnictwu selfpublishingowemu. Zachowuje on pełne prawa autorskie do swojego dzieła, dlatego może sprzedawać książkę na własną rękę, na przykład w Internecie. Jest to opcja bardziej ryzykowna, ale jednocześnie gwarantująca, że wszystkie zyski ze sprzedaży zostaną w kieszeni autora.

To oczywiście tylko ogólny zarys. Więcej o tym, jak możesz wydać własną książkę, przeczytasz na: https://panwydawca.pl/jak-wydac-ksiazke/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.