› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Jak to w komedii zwykle bywa, o mariaż się rozchodzi!

› bieżące miesiąc temu    31.10.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak to w komedii zwykle bywa, o mariaż się rozchodzi! fot. Nadesłane.

Ona i on, czyli Clara i Sylvio… do tego ich ojcowie – jej- Pan Talone Bosonosi, skąpy i interesowny, jego- Dottor Lombardo, przemądrzały i opryskliwy. Szczęśliwie zakochani świętują swoje zaręczyny, gdy nagle pojawia się uznany za zmarłego Federyko Rasponi, któremu obiecano rękę Clary.

Tak naprawdę, to jego siostra Beatrycze, w męskim przebraniu. Na domiar wszystkiego w okolicy pojawia się również ukochany Beatrycze- Floryndo, który jest odpowiedzialny za śmierć jej brata… Od nadmiaru spisków, osób i zawiłych relacji może zakręcić się w głowie? A to nie koniec, to dopiero wstęp do całej historii! Akcja nabiera tempa, gdy pojawi się on – Arlekino - tytułowy sługa dwóch panów.

Przebiegły i cwany, napędza intrygę, miesza polecenia, zdradza sprawy wymagające dyskrecji i komplikuje bieg zdarzeń. Usługuje parze kochanków rozdzielonych przez niekorzystny splot okoliczności, nieświadomych swojej obecności w jednej gospodzie. Od obojga przyjmuje zlecenia i oboje okłamuje na potęgę. Można się domyślić, że w takich warunkach nietrudno o pomyłki i błędy. Może dojść do katastrofy lub pięknego zakończenia.

Za nami 311. Premiera w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Minionej soboty mieliśmy okazję zobaczyć sztukę pt. „Sługa dwóch panów” w reżyserii Pawła Paszty. Tekst Carlo Goldoniego, mimo, że pochodzi z XVIII wieku niesie za sobą uniwersalne treści i bawi tak samo teraz, jak i 200 lat temu. Ukazuje niezmienne od lat ludzkie charaktery z całym wachlarzem zalet i wad oraz ich pragnienia i marzenia.

Na scenie powaga miesza się ze śmiechem, a publiczność może czerpać przyjemność nie tylko z żartów i przezabawnych nieporozumień, ale również z katharsis i nauki moralnej. Sztuka pełna jest zawrotnego tempa, wyrazistych gestów, śpiewu i muzyki, a liczne nieporozumienia i perypetie zakochanych par zapewniają żywą akcję. Komedia dell’arte nazywana jest komedią sprawności, w której aktorzy muszą wyróżniać się szybkością, zwinnością, wyobraźnią i umiejętnością dostosowania się do wymagań gatunku.

To wszystko było widać na naszej scenie. Aktorzy wspaniale wpasowali się w konwencję, scenografia, choć zaskakująca w połączeniu z grą świateł stworzyła niesamowite widowisko, do tego muzyka i piękna choreografia dopełniły całości, z której wyłonił się wybitny spektakl na wysokim poziomie.

Sługa dwóch panów” reż. Paweł Paszta, muzyka Tomasz Jakub Opałka, choreografia Joanna Lichorowicz-Greś, scenografia i kostiumy Ewelina Brudnicka. Występują: Krzysztof Bartoszewicz, Faustyna Kazimierska, Artur Hauke, Filip Warot, Karina Węgiełek, Mikołaj Ostrowski, Dominik Bloch, Teresa Suchodolska, Dariusz Siastacz, Mariusz Michalski, Marcin Tomasik.

Zapraszamy 4, 5, 25, 26 listopada. Bilety do kupienia na stronie teatru.

 

Jolanta Nidzgorska,

sekretarz literacki, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.