› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Jak nazwać firmę zajmującą się rękodziełem?

› poradnik ponad rok temu    12.10.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Jak nazwać firmę zajmującą się rękodziełem?

W przypadku tworzenia nazwy dla firmy rękodzielniczej można odrobinę zaszaleć. W porównaniu z hermetycznymi korporacjami, kreatywna branża rękodzielnicza rządzi się własnymi prawami. Pomysłów na nazwę może być aż za wiele, a z drugiej strony, wszystkie koncepcje wydają się banalne. Uporządkuj swoje myśli i pomysły, a jako pomoc posłuży Ci poniższy artykuł.

Kilka rad potrzebnych do stworzenia nazwy firmy

W Internecie można natknąć się na wiele porad dotyczących nazwy dla firmy rękodzielniczej. Niestety, większość z proponowanych rozwiązań jest zbyt pretensjonalna lub wyeksploatowana. Pokażę Ci, czym kierować się przy tworzeniu nazwy dla Twojej firmy. W tym przypadku możesz wykazać się inwencją twórczą, której na pewno Ci nie brakuje.

 1. Podstawową zasadą tworzenia nazw jest długość. Udowodniono, że krótsze nazwy firm lepiej się przyjmują – można je szybciej zapamiętać, a potem powtórzyć. Spójrz na nazwę „Pomysłowy Kuferek” – określenie jest dwuczłonowe, czyli trochę za długie. Nie wspominając już o tym, ile istnieje „kuferków” na ulicach miast.

 2. Musisz pamiętać, żeby unikać znaków diakrytycznych, czyli polskich znaków, np.: ś, ć, ż, ą. Wiesz dlaczego? Powiedz sobie na głos: zręczne rękodzieło. Nie robi problemu? A przez telefon? Miej na uwadze to, że prowadząc działalność gospodarczą, będziesz często powtarzać nazwę firmy w rozmowach telefonicznych. Powinna więc ona brzmieć wyraźnie, a do tego nie stwarzać problemów z jej zapisaniem.

 3. Kolejna rzecz to oryginalność. Zadaj sobie pytanie ile kuferków, drobiazgów, szkatułek czy niebanalnych ozdób mijałeś, idąc ulicą? Niestety, takie nazwy kojarzą się jedynie z chińską tandetą. Twoją wizytówką będzie dobra, autorska nazwa, która zasugeruje, czym konkretnie się zajmujesz.

 4. Nawiązując do poprzedniego punktu, musisz sprawdzić, czy wymyślona przez Ciebie nazwa firmy rękodzielniczej nie jest już zajęta, czyli zarejestrowana. Można to sprawdzić w ogólnodostępnych wyszukiwarkach znaków towarowych. Uściślając, znakiem towarowym nazywamy każde oznaczenie, które można przedstawić w formie graficznej. Ważne jest, aby znak się wyróżniał. Znakami towarowymi określamy: motywy graficzne, domeny internetowe, formy przestrzenne, dźwięki, kolory, zapachy. Konsekwencje wynikają z ustawy, która przewiduje karę grzywny dla osoby posługującej się znakiem towarowym, która nie jest upoważniona do używania tego znaku. Ten krok jest bardzo ważny. Niektóre firmy dowiadywały się, że posługują się znakiem zastrzeżonym przez innego przedsiębiorcę, w momencie, gdy na promocję zostały już wydane ogromne pieniądze. Taka firma zobligowana była nie tylko do zapłacenia grzywny, ale również do zmiany nazwy firmy. Sprawdzenie przez firmę, czy nazwa jest wolna, pozwoliłoby uniknąć tak kosztownej kary.

 5. Tworząc nazwę dla firmy rękodzielniczej, pamiętaj, że nazwa musi się kojarzyć pozytywnie. Ciekawym przykładem jest krakowska firma „Duperella”. Niewątpliwie jest to krótka, oryginalna i żartobliwa nazwa. Skojarzenia i ludzie jednak są podzielone – jednym kojarzy się dobrze, innym już niekoniecznie. Jedno jest pewne – nazwa zapada w pamięć na bardzo długo.

W Internecie istnieje wiele rozwiązań dla tych, którzy swój czas poświęcają na faktycznie zarabianie pieniędzy. Maszyny online, które mieszają różne słowa, są zawodne i brak jeszcze analogicznej aplikacji która mieszałaby słowa polskie. Możesz natomiast skorzystać z giełdy gotowych nazw, które bardzo często są sprawdzone prawnie (usługa ta często jest wliczona w cenę nazwy. Niezaprzeczalnym atutem jest również automatycznie zarezerwowana domena internetowa o tym samym brzmieniu. Jednym z takich serwisów jest Rmarket.

jak-nazwac-firme-zajmujaca-sie-rekodzielem-nad-akapitem-szukaj-inspiracji.jpg

Szukaj inspiracji
 

Sama raczej szybko do nas nie przyjdzie. Początkowo możesz szukać w literaturze. Jeżeli wczytasz się uważniej, zauważysz, że w mitologii, czy baśniach jest pełno inspiracji. Przyjrzyj się nazwom własnym lub wyrażeniom archaicznym. Może to właśnie na ich podstawie nazwiesz swoją firmę. Natchnienia mogą również dodać Ci znajomi. Zorganizuj wraz z nimi burzę mózgów. Jest to niezawodny sposób, który wykorzystują nawet największe firmy.

Ostatecznym rozwiązaniem, jest zlecenie tego zadania profesjonalnym agencjom namingowym. Stworzą one fantazyjną, a zarazem odpowiednią nazwę dla Twojej firmy rękodzielniczej.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://nazwane.pl/pl/oferta/nazwa-dla-firmy/2,17,24.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ JarekE
ponad rok temu 1
Czasem brakuje pomysłu na nazwę firmy, warto wówczas sięgnąć do jakiś inspiracji. Ja szukając nazwy dla kawiarni znalazłem tu kilka sensownych porad: http://dobreimiefirmy.pl/wybor... Efekt: za trzy miesiące otwieram lokal na Witoszewie. Zapraszam serdecznie :))
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.