› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Jak czyścili zęby nasi przodkowie? Poznaj dawne sposoby higieny jamy ustnej i szczoteczki do zębów!

› bieżące ponad rok temu    6.12.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak czyścili zęby nasi przodkowie? Poznaj dawne sposoby higieny jamy ustnej i szczoteczki do zębów!

O konieczności dbania o jamę ustną i zęby doskonale zdawali sobie sprawę nasi przodkowie. Już od zamierzchłych czasów istniały liczne sposoby na to, aby zachować piękny i zdrowy uśmiech. Wiele z nich było inspiracją dla całkiem współczesnych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak wykałaczki czy nici dentystyczne, a także szczoteczki do zębów. Jak zatem przedstawia się historia pielęgnacji uśmiechu i szczoteczek dentystycznych?

Co prawda, pierwsze szczoteczki do zębów w znanej nam postaci, czyli z główką pokrytą włosiem i końcówką stanowiącą wygodny uchwyt, powstały dopiero pod koniec XV wieku. Jednak już dużo wcześniej istniały skuteczne metody służące do zapewnienia odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Starożytne metody pielęgnacji zębów

Już 5 tysięcy lat p.n.e. do czyszczenia zębów używano rozwidlonych na końcach gałązek. Przynajmniej takie informacje czerpiemy z archeologicznych badań nad starożytnymi cywilizacjami. W powszechnym użytku były również wykałaczki czy ptasie pióra, a nawet rybie ości. Natomiast protoplastą współczesnych nici dentystycznych były lniane nici, które również służyły do czyszczenia trudno dostępnych szpar pomiędzy zębami.

Jedną z prawdziwych ciekawostek był tak zwany Siwak (znany również jako Sanaj Miswak), czyli naturalna szczoteczka wykonana z drzewa arakowego. Jej antybakteryjne i przeciwzapalne działanie znane było Babilończykom już w piątym tysiącleciu przed naszą erą. A co istotne, szczoteczka ta ma swoich zwolenników nawet dzisiaj. Znana jest z tego, że skutecznie czyści płytkę nazębną i zapewnia optymalną ochronę przed bakteriami.

Innym sposobem na czyszczenie zębów, było stosowanie specjalnych lnianych ściereczek, za których pomocą polerowano zęby oraz dziąsła. Taki sposób czyszczenia zębów stosowany był jeszcze w XVI wieku. Dopiero sprowadzenie w XVII wieku do Europy pierwszych szczoteczek do zębów wymyślonych przez Chińczyków, które swoją budową przypominały współczesne szczoteczki dentystyczne, zapoczątkowało nową erę w pielęgnacji jamy ustnej. Posiadały one najczęściej uchwyt z bambusa lub kości oraz włosie końskie albo włosie syberyjskich świń.

Szczoteczki dentystyczne nowej generacji

Masowej produkcji szczoteczek do zębów na starym kontynencie podjął się w 1780 roku William Addis z Anglii. Z czasem szczoteczki dentystyczne były unowocześniane. Do ich produkcji zaczęto stosować inne materiały. Jednak do roku 1900 nadal używano tylko włókien pochodzenia zwierzęcego. Dopiero w 1938 roku do masowej produkcji trafiły szczoteczki do zębów z włosiem wykonanym z nylonu – produkowane przez firmę DuPont. Tym samym włókna syntetyczne zaczęły być coraz powszechniej stosowane w produkcji szczoteczek, aż całkowicie wyparły włókna pochodzenia zwierzęcego.

Rewolucją w produkcji szczoteczek do zębów było również połączenie plastikowego uchwytu szczoteczki z nylonowym włosiem i zaokrągloną główką. Tak narodziły się szczoteczki Oral-B, które do dzisiaj są jednymi z najpopularniejszych szczoteczek do zębów na świecie. Niedługo później pojawiły się szczoteczki elektryczne, które na zawsze zmieniły oblicze codziennej higieny jamy ustnej.

Artykuł powstał we współpracy z: Szczoteczka elektryczna (szczoteczka-elektryczna.edu.pl)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.