› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Inauguracja I Elbląskiego Festiwalu Organowego

› bieżące ponad rok temu    15.05.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Inauguracja I Elbląskiego Festiwalu Organowego fot. Nadesłane

Już w najbliższą niedzielę pierwszy koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego, w którym wystąpi łotewska kompozytorka i organistka Renāte Stivriņa.

Doktor sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej kompozycja na Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa prof. Józefa Rychlika), absolwentka Akademii Muzycznej im. J. Vītolsa w Rydze (w klasie kompozycji Artura Maskata oraz w klasie fortepianu Rafi Haradżanjana) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (gra na organach u prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy). Studiowała muzykę filmową, komputerową i twórczość audiowizualną w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów.

Jako wykonawca ceni muzykę różnych epok, ale jej największe zainteresowanie budzi muzyka współczesna, szczególnie organistów – improwizatorów francuskich. Jako kompozytorka współpracowała z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Liepājas, Wrocławską Orkiestrą Leopoldinum oraz kilkunastoma chórami z całego świata. Utwór Composition 10. (inspired by W. Kandinsky) był wykonany na Światowych Dniach Muzyki Współczesnej w Ljubljanie (Słowenia, 2015).

Jej utwory były wykonywane na Międzynarodowych Dniach Muzyki Kompozytorów Krakowskich (2010, 2012, 2015), Warszawskiej Jesieni (2014), Dniach Muzyki Organowej w Krakowie (2014, 2015), Światowej Olimpiadzie Chóralnej (Ryga 2014, Soczi 2016), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej (Ryga, 2017, 2020) oraz na konkursach i festiwalach filmów animowanych na całym świecie. Nagrała płytę z muzyką organową, dedykowaną 100-leciu kościoła w Liksnie (Łotwa), w którym w latach 2001-2009 pracowała jako organistka. Płyty z jej muzyką wydano w Polsce, na Łotwie, na Słowacji oraz w Szwajcarii. Utwory wykonane były w różnych krajach Europy, a także w Urugwaju, Kanadzie i Australii.

Jest laureatką nagrody Związku Kompozytorów Polskich „…za realizację bezprecedensowego programu nauczania obejmującego muzykę współczesną w wymiarze teoretycznym i praktycznym, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów (…) za ich misyjną postawę w pracy twórczej na rzecz szkoły poprzez komponowanie utworów - od solowych po wielko obsadowe - i ich realizację w ramach szkolnych projektów artystycznych.” (wręczenie we wrześniu 2022 na Festiwalu „Warszawska Jesień”).

Autorka muzyki instrumentalnej, elektroakustycznej, organowej i chóralnej, opusów symfonicznych, opery i musicalu, muzyki do filmów i animacji. W swoich poszukiwaniach twórczych szczególnym zainteresowaniem darzy inspiracje malarskie, które stanowiły również temat pracy doktorskiej, poświęconej malarstwu Marca Chagalla, Joan’a Miró i Marka Rothko. W dotychczasowej jej twórczości dominowała muzyka sakralna, o charakterze religijnym, jednocześnie zostawiając sporą przestrzeń na kompozycję ilustracyjną, jak również abstrakcyjną.

Koncert odbędzie się 21 maja 2023 r. godz. 19.00 kościół pw. św. Wojciecha w Elblągu ul. Wiejska 4.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.