› IMPREZY
› INSTYTUCJE
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wybierz miejsce na amfiteatr w Elblągu

 

 

Historia, którą warto znać - perełka Ottona Depmeyera

› bieżące ponad rok temu    4.05.2015
Paweł Makowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
39 zdjęćHistoria, którą warto znać - perełka Ottona Depmeyera fot. Ryszard Siwiec

Otto Depmeyer (1852-1925) to człowiek, który zapisał się na kartach elbląskiej historii jako znakomity budowniczy. To on przyczynił się m. in. do powstania dzisiejszego II LO (dawniej Gimnazjum Królewskie), Kościoła św. Wojciecha, to dzięki niemu dzisiejsza Katedra św. Mikołaja posiada wieżę. Depmeyer jest również odpowiedzialny za powstanie budynku dzisiejszej Poczty Głównej.

To, co dziś mamy okazję oglądać w Elblągu – niektóre budynki, ulice, krajobrazy – jest wynikiem ciężkiej pracy naszych przodków lub ludzi, którzy niegdyś tu mieszkali. To dzięki nim możemy oglądać znakomite budowle sakralne, zabytkowe kamienice w centrum miasta i nie tylko. Częstokroć dzieje się tak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mijany przez nas na co dzień budynek ma ciekawą historię.

W kolejnym artykule z cyklu „Historia, którą warto znać” przedstawiamy budynek Poczty Głównej. Jest ona dziełem budowniczego Ottona Depmeyera, który na przełomie XIX i XX wieku żył i pracował w Elblągu. Powstanie wspomnianego budynku zbiegło się w czasie z wyborem pierwszego burmistrza Elbląga w 1887, Heinricha Elditta. O tym, by budynek powstał w zasadzie zadecydowała konieczność.

Jak podają źródła historyczne, przedtem w miejscu budynku dzisiejszej Poczty Głównej stała kamienica Gotthilfa Struensee, który był dyrektorem banku. Nocował w niej prawdopodobnie sam Napoleon Bonaparte, wizytujący stacjonujące w naszym mieście oddziały wojsk pod dowództwem Joachima Murata, ówczesnego króla Neapolu. Posiadłość Struensee rozebrana została w pierwszej połowie XIX wieku.

Gdy na jej miejsce Depmeyer wybudował budynek poczty, przez blisko 128 kolejnych lat nie zmienił swojego przeznaczenia.  Warto wspomnieć, że ponad dwadzieścia lat temu wpisany został do rejestru zabytków.

Jak dziś wygląda budynek Poczty Głównej przy ul. Plac Słowiański 1/3? Zapraszamy do obejrzenia galerii.

ilość zdjęć 39 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Miałem pierdnąć...
ponad rok temu ocena: 0%  1
Miał w niej nocować sam Napoleon Bonaparte czy prawdopodobnie nocował ?
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.