› zapowiedzi |
ponad rok temu
13.03.2018 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Centrum Spotkań Europejskich ”Światowid” w Elblągu zaprasza na wernisaż retrospektywnej wystawy „Mądrość i piękno przyrody”, Haliny Różewicz-Książkiewicz. Wernisaż odbędzie się 20 marca, o godz. 18.00 w holu głównym CSE „Światowid”.
Wystawa „Mądrość i piękno przyrody” jest podsumowaniem dorobku artystycznego Haliny Różewicz-Książkiewicz. Artystka zaprezentuje grafiki i rysunki, będą to prace zarówno z początku drogi artystycznej, jak i z ostatnich lat. Spoiwem łączącym całokształt twórczości artystki jest fascynacja naturą, zachwyt nad jej rytmem, przemijaniem, niewzruszonym byciem. Źdźbła trawy, listki pokrzywy, koszyczki kopru czy wierzby płaczące oddaje w swoich pracach z pokornym ukłonem w stronę niepodważalnej mądrości natury. Artystka charakteryzuje się wnikliwym, wręcz matematycznym spojrzeniem na przyrodę, a przy tym delikatnością i precyzją w rysunku. To połączenie sprawia, że prace artystki przyciągają harmonią i spokojem. Wystawa będzie dostępna do końca kwietnia, na holach I i II piętra CSE „Światowid”.
Notuję to co mnie zachwyca, a najbardziej zachwyca mnie przyroda. Chcę uchwycić przyrodę i pokazać jaka tkwi w niej mądrość i różnorodne piękno.
Halina Różewicz-Książkiewicz
Halina Różewicz-Książkiewicz - urodzona w Gnieźnie. Studia plastyczne rozpoczęła w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz, Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych z myślą o scenografii. W połowie trzeciego roku przeniosła się jednak na Wydział Malarstwa, Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W latach 60. artystka współpracowała jako scenograf z teatrami w Gnieźnie, Olsztynie i Grudziądzu. W swojej twórczości uprawia malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową i użytkową. Jest uczestniczką wielu wystaw, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych, w kraju i za granicą. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień za projekty graficzne, grafikę artystyczną i malarstwo. Uczestniczka plenerów w Kwidzynie, Fromborku, Pasłęku i Bieszczadach. Jej prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych m.in. w Polsce, Niemczech, Szwecji, Francji, Watykanie. Jest autorką wielu druków okolicznościowych, kalendarzy i logo elbląskich instytucji, m.in. Galerii El, Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, Oddziałów Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu, obchodów 750-lecia Elbląga. Od 1965 roku mieszka w Elblągu i bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Jest członkiem i założycielem Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Odznaczenia: Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za wkład w życie kulturalne miasta nagrodzona medalem „Za zasługi w rozwoju Elbląga” i Nagrodę Prezydenta Elbląga.
Wybrane wystawy ogólnopolskie: II Triennale Rysunku, Wrocław 1968, Człowiek i Praca, Warszawa 1969, Portrety sławnych żołnierzy, Warszawa 1976, VIII Ogólnopolska Wystawa Grafiki, Łódź 1984. W 1987 r. otrzymała honorowe wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze.
Wybrane wystawy zagraniczne: Kaliningrad 1985 i 2000, Niemcy 1985 i 1996, Wilno-Ryga 1996, Szwecja 1998.
Swoje prace prezentowała też na wystawach organizowanych przez środowiska plastyczne Gdańska, Elbląga i Olsztyna. Uczestniczyła w Biennale Sztuki Gdańskiej 1981, w Konfrontacjach Polskie Północnej, Elbląg 1984 oraz w cyklicznych wystawach Galerii El.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |